Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Niemcy, które w 2023 roku zanotowały spadek PKB o 0,3 proc., a w 2024 o 0,2 proc., mogą liczyć na odwrócenie trendu. Coraz więcej instytucji ekonomicznych dostrzega pozytywne sygnały wskazujące na stopniowe odbicie gospodarki naszych zachodnich sąsiadów.
Prognozy wzrostu gospodarczego w górę
Kiloński Instytut Gospodarki Światowej zrewidował swoje prognozy dla niemieckiej gospodarki. Zamiast stagnacji ekonomiści przewidują w tym roku wzrost o 0,3 proc., a w przyszłym - aż 1,6 proc. zamiast wcześniej prognozowanych 1,5 proc. Stephan Kooths, szef Instytutu, stwierdził, że "kryzys osiągnął dno i teraz następuje odbicie".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także:
Odcinek 6 - Analizuj, nie zgaduj - wykorzystanie danych w strategii marketingowej.
Podobnie optymistyczne prognozy przedstawił monachijski Instytut Badań Ekonomicznych Ifo, który podniósł swoje przewidywania na przyszły rok z 0,8 proc. do 1,5 proc. Również Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) spodziewa się wzrostu PKB Niemiec o 0,4 proc. w tym roku i 1,2 proc. w 2026 roku. OECD zastrzega jednak, że osiągnięcie lepszych wyników będzie możliwe tylko pod warunkiem pozytywnego rozwiązania sporu celnego ze Stanami Zjednoczonymi.
Zentrum fur Europaeische Wirtschaftsforschung (ZEW) odnotowuje znaczącą poprawę nastrojów wśród specjalistów oceniających perspektywy niemieckiej gospodarki. Choć ocena bieżącej sytuacji wzrosła nieznacznie - do -72 punktów w czerwcu z -82 punktów w maju - to wskaźnik oczekiwań skoczył aż do 47,5 punktów z 25,2 punktów miesiąc wcześniej, znacznie przekraczając prognozy analityków, którzy spodziewali się poziomu 34,9 punktów.
Czynniki napędzające ożywienie
Prezes ZEW, profesor Achim Wambach, komentując najnowsze wyniki, wskazał na kilka kluczowych czynników stojących za poprawą nastrojów. "W czerwcu 2025 roku indeks ZEW ponownie odnotował poprawę. Powodem był wzrost inwestycji i popytu wśród konsumentów. Dodatkowe środki zapowiedziane przez nowy rząd Niemiec zapewniają pozytywny bodziec dla gospodarki, co również wzmacnia pozytywne nastroje" - czytamy w DW.
Istotnym elementem planu ożywienia gospodarczego jest specjalny fundusz inwestycyjny o wartości 500 miliardów euro, który Niemcy zamierzają przyjąć w okresie wakacyjnym. Ten pakiet fiskalny w połączeniu z niedawną obniżką stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny do 2 proc. może stanowić skuteczny impuls dla zakończenia prawie trzyletniego okresu stagnacji w największej gospodarce Europy.
Analitycy podkreślają, że poprawa wskaźników ekonomicznych to efekt zarówno czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Wzrost inwestycji i konsumpcji prywatnej wraz z planowanymi działaniami rządu tworzą podstawy do umiarkowanego optymizmu, choć wyzwania strukturalne niemieckiej gospodarki pozostają aktualne.