Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Nie milkną echa konfliktu, który ma miejsce w Saule. "Ujęła nas Twoja charyzma, umiejętność komunikowania ambitnych idei. [...] Dziś z pełną świadomością możemy powiedzieć - popełniliśmy błąd, bardzo kosztowny błąd" - pisze w liście otwartym do Olgi Malinkiewicz Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.


Od kilku tygodni w przestrzeni medialnej wybrzmiewa konflikt w spółce Saule Technologies pracującej nad technologią ogniw perowskitowych. Była wiceprezes i współzałożycielka spółki Olga Malinkiewicz złożyła na początku maja zawiadomienie do prokuratury w sprawie podejrzenia działania na szkodę spółek Saule i Saule Technologies przez członków zarządu Columbus Energy, drugiego największego akcjonariusza oraz członków rad nadzorczych Saule i Saule Technologies.
W kolejnym komunikacie podpisanym przez Malinkiewicz informowano, że miało dojść nawet do próby wrogiego przejęcia firmy z pominięciem interesów pozostałych akcjonariuszy. Efektem napływających informacji było odwołanie stojącej za komercjalizowaną technologią Malinkiewicz z zarządu i raport otwarcia Michała Gondka, który przejął stery w spółce. Napisano w nim, że prace nad ogniwami perowskitowymi spółki, istniejącej od ponad 10 lat są na bardzo wczesnym etapie rozwoju i potrzeba setek milionów, a nawet ponad miliarda złotych, aby „opracować produkt” i zapewnić odpowiednie moce produkcyjne, co może potrwać około 10 lat.
W związku z wynikami audytu nowy zarząd Saule Technologies podjął decyzję o przygotowaniu zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa związanego z wyłudzeniem funduszy publicznych, jak również pieniędzy od inwestorów prywatnych, przez poprzedni zarząd spółki oraz wprowadzenie inwestorów - również giełdowych - w błąd, co szeroko opisałem w artykule „W Saule było wiele iluzji? Audyt otwarcia, kontrowersyjne wydatki i prokuratura. Olga Malinkiewicz komentuje”. Notowania spółki są zawieszone za brak raportu rocznego. Jak pisał Michał Kubicki, inwestowanie na NewConnect "is brutal and full of zasadzkas".
Co więcej, wczoraj nowy zarząd Saule Technologies opublikował komunikat, z którego wynika, że w dniu 26 czerwca 2025 r. otrzymał informację, w sprawie usunięcia z dniem 12 czerwca 2025 r. Saule S.A. (spółki zależnej Saule Technologies S.A.) z rejestru podmiotów wykluczonych z możliwości otrzymania środków przeznaczonych na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich, w tym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Trzęsienie ziemi w Saule. Konflikt zniszczy polską technologię przyszłości?"Zarząd wskazuje, że poprzedni Zarząd Spółki, tj. p. Olga Malinkiewicz, nie poinformowała organów Spółki, w tym Rady Nadzorczej, o wpisaniu 13 grudnia 2024 r. Saule S.A. do rejestru podmiotów wykluczonych z możliwości otrzymania środków przeznaczonych na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich prowadzonym przez Ministerstwo Finansów, którą to Spółka informację otrzymała 7 stycznia 2025 r., oraz nie przekazała tej informacji w trybie przewidzianym przepisami prawa organom Saule S.A. ani Spółki. Wpis do rejestru został dokonany na wniosek Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR)" - przekazano w komunikacie.
To jednak nie koniec "przepychanek". Prezes Columbus Energy Dawid Zieliński wystosował list otwarty do Olgi Malinkiewicz, którego treść zamieszczamy poniżej.
Columbus Energy - list otwarty do Olgi Malinkiewicz
Szanowna Olgo,
Z narastającym zdumieniem i rozczarowaniem obserwujemy Twoje kolejne publiczne wypowiedzi, w których próbujesz przenieść odpowiedzialność za obecny stan spółki na inwestorów. Posługujesz się przy tym uproszczonymi narracjami, pomówieniami i nieuzasadnionymi oskarżeniami, szkalując reputację osób, które przez lata wspierały Cię finansowo i merytorycznie, wierząc w Twoją wizję i deklarowane cele.
Po raz kolejny mówisz o "taniej fabryce za 100 milionów dolarów". Skąd ta kwota? Czy to nowy poziom finansowania, którego obecnie poszukujesz? Trudno zrozumieć, do kogo skierowana jest ta kolejna narracja i jaki jest jej cel. Po naszej stronie budzi to wyłącznie obawy i konieczność stanowczego ostrzeżenia wszystkich, którzy mogą być skłonni uwierzyć w jej kolejną odsłonę.
My również kiedyś uwierzyliśmy. Ujęła nas Twoja charyzma, umiejętność komunikowania ambitnych idei, liczne nagrody i prezentacje, które sugerowały wysoki poziom zaawansowania technologicznego oraz gotowość do komercjalizacji. Dziś z pełną świadomością możemy powiedzieć - popełniliśmy błąd, bardzo kosztowny błąd.
Twoja medialna narracja pełna jest emocjonalnych uogólnień i niedopowiedzeń. Zwracamy się do wszystkich dziennikarzy i opinii publicznej - niezależne audyty jasno pokazują, jak wyglądała skala wydatków i brak ich przełożenia na efekty. Excel nie znosi próżni.
Do spółki wpłynęło ponad 270 milionów złotych - w tym ponad 100 milionów złotych od inwestorów prywatnych (Columbus, DC24, japoński HIS) oraz pozostała część ze środków publicznych. Pieniądze te miały umożliwić uruchomienie komercyjnej produkcji. Nie tylko nie doprowadziłaś do żadnych rynkowych rezultatów, ale w dodatku Saule trafiło czasowo na tzw. „czarną listę” Ministerstwa Finansów, co w tamtym momencie zablokowało możliwość pozyskiwania kolejnych dotacji publicznych. Nie poinformowałaś inwestorów o tym fakcie ani o innych istotnych ryzykach.
Zamiast transparentnej komunikacji, byliśmy wielokrotnie stawiani pod ścianą w sytuacjach negocjowania kolejnych transz finansowania, bez pokrycia w realnych postępach. Wydano ponad 120 mln zł środków prywatnych i 150 mln zł publicznych - a kiedy przyszedł czas na rozliczenie, zaczęłaś tworzyć nową narrację medialną, szkalując członków Rady Nadzorczej spółki, którą zarządzałaś. Nie chcemy spekulować, czy to próba zatuszowania błędów czy sposób na ocalenie wizerunku - niezależnie od motywacji, skutki są jednoznaczne.
Obiekt we Wrocławiu nie jest fabryką, tylko pilotażową instalacją, działającą w ograniczonym zakresie, bez automatyzacji, bez możliwości uruchomienia seryjnej produkcji. Wielokrotnie zapowiadałaś dziesiątki tysięcy metrów kwadratowych produkcji rocznie oraz kolejne wdrożenia pilotażowe - jednak żadne z tych działań nie doprowadziły do trwałej współpracy z klientami ani do realnego wejścia na rynek. Pilotaże w firmach takich jak: Żabka, Orlen, Aliplast czy Paget ani nie zakończyły się kontynuacją współpracy, ani nawet zapytaniem o kolejne zlecenia.
Jesteś bez wątpienia utalentowaną naukowczynią, jednak z perspektywy czasu widać wyraźnie, że pięć lat temu zarządzanie firmą powinno zostać przekazane profesjonalistom. Środowisko biznesowe rządzi się innymi zasadami niż laboratorium. Projekt, który przez lata prowadziłaś, nigdy nie osiągnął skali, którą tak często deklarowałaś.
Za to twoje obecne wypowiedzi publiczne, sugerujące odpowiedzialność inwestorów za niepowodzenia projektu, odbieramy jako próbę zrzucenia z siebie odpowiedzialności. Przez lata wspieraliśmy działalność Saule - nie tylko z nadzieją, ale w oparciu o konkretne zapewnienia, które nie zostały dotrzymane. Zaufanie, którym Cię obdarzono, zostało bezpowrotnie utracone.
Spółka znajduje się dziś w bardzo trudnej sytuacji i najprawdopodobniej zostanie postawiona w stan upadłości lub restrukturyzacji. Naszym celem jest próba uratowania tego, co jeszcze można - być może znajdzie się nabywca lub partner, który podejmie próbę wdrożenia tej technologii z większą skutecznością. Technologią perowskitową zajmuje się obecnie wiele zespołów na świecie - być może komuś innemu uda się stworzyć z niej coś realnego.
Przejmowaliśmy kontrolę nad spółką nie po to, by ją sprzedać zagranicznym podmiotom, ale po to, by zatrzymać spiralę strat i nieefektywności, w którą to Ty ją wpędziłaś.
Jeśli nadal wierzysz w swoją koncepcję i chcesz kontynuować pracę nad nią, zachęcamy do złożenia wiążącej oferty odkupu spółki oraz spłaty zobowiązań wobec wszystkich inwestorów. Nie zamierzamy dalej finansować projektu, który mimo olbrzymiego naszego wsparcia nie udowodnił swojej wartości.
Koniec wizji bez pokrycia. Koniec ich finansowania. Czas na rozliczenie.
Z poważaniem,
Dawid Zieliński w imieniu Columbus Energy oraz pozostałych inwestorów