Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera
Egipt podpisał umowę na dostawy rosyjskich myśliwców Su-35 w 2018 r. i już dwa lata później postanowił ją anulować. Do tej pory sądzono, że wpływ na to miała wyłącznie presja geopolityczna ze strony Stanów Zjednoczonych, ale wysoki rangą urzędnik wojskowy Egiptu ujawnił, że w tym przypadku kluczowy był stan i możliwości techniczne maszyn. Su-35 miał podczas testów wypaść naprawdę blado, a szczególnie duże problemy zauważono w przypadku radaru, systemów walki elektronicznej i silników.
Poważne problemy z Su-35
Analiza ekspertów wojskowych Egiptu wykazała, że Su-35 ma poważne braki w krytycznych obszarach niezbędnych do nowoczesnej walki powietrznej. Wspomniane systemy walki elektronicznej uznano za niewystarczające – były wyjątkowo podatne na zaawansowane techniki zakłócania. Su-35 już kilka lat temu nie radził sobie z rozwiązaniami, które były używane na Bliskim Wschodzie.
Kolejną kwestią był radar Irbis-E PESA, który jest oparty na komponentach arsenku galu. To sprawia, że są one mniej wydajne i bardziej podatne na zakłócenia w porównaniu do aktywnych radarów z elektronicznym skanowaniem (AESA), w których stosowany jest azotek galu. Egipskie Siły Powietrzne stwierdziły wręcz, że radar jest po prostu przestarzały i nie spełnia wymagań nowoczesnej wojny.
Tym, co ostatecznie przelało czarę goryczy, były silniki. Choć konstrukcje AL-41F1S mają naprawdę przyzwoite osiągi, to równocześnie wytwarzają wysoką sygnaturę termiczną i akustyczną. Z tego powodu Su-35 są łatwiejsze do wykrycia przez systemy podczerwieni i radary, co komplikuje operacje typu stealth. Wykazano również, że Su-35 ma znacznie większe zużycie paliwa niż wykorzystywana przez Egipt flota F-16. To przekłada się na ograniczony zasięg i mniejszą niż wymaganą przez Kair ładowność.
Uzależnienie od AWACS dużą przeszkodą
Osobną kwestią jest to, że Su-35 jest w pełni zależy od AWACS, czyli systemów wczesnego ostrzegania i kontroli. Ma być to poważna wada w kontekście rywalizacji m.in. z francuskimi Rafale, które mają odpowiedni sprzęt do operacji autonomicznych. Te są z perspektywy Kairu kluczowe, co pokazały ataki powietrzne na grupy bojowników w Libii. Su-35 nie pasowałby po prostu do koncepcji i technik stosowanych przez Egipt.
Niedawno informowaliśmy o kontrowersyjnej decyzji Iranu, który odwrócił się od Rosjan i zrezygnował z zakupu Su-35 na rzecz chińskiego J-10C. Tam jednak ważniejsze były opóźnienia i wysoki koszt myśliwców, które dla Teheranu były nie do zaakceptowania.
Szukacie przydatnego gadżetu, a może interesują was militaria? To sprawdźcie oferty na te popularne lornetki w różnych przedziałach cenowych:
- Lornetka NIKON Monarch M7 8x30 — sprawdź ofertę w sieci
- Lornetka DELTA OPTICAL Discovery 10-22x50 — sprawdź ofertę w sieci
- Lornetka VORTEX Diamondback HD 10x50 — sprawdź ofertę w sieci
- Lornetka DELTA OPTICAL Voyager II 10x50 WA — sprawdź ofertę w sieci
- Lornetka NIKON Aculon A211 Zoom 10-22x50 (BAA818SA) — sprawdź ofertę w sieci