RTL sprzedaje kanały i kupuje platformę cyfrową

1 tydzień temu 17
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

W portfolio RTL Nederland są kanały telewizyjne: RTL4, RTL5, RTL7 (taka sama nazwa, jak sprzedanej w 2001 roku stacji Grupie ITI, która nosi dziś nazwę TVN7), RTL8, RTL Z, RTL Lounge, RTL Crime, RTL Telekids) i serwis streamingowy Videoland.

DGB Media Group to belgijska grupa medialna, która działa także w Holandii. Firma działa na rynku telewizyjnym, radiowym, internetowym i prasowym. To między innymi VTM, najchętniej oglądany we Flandrii kanał komercyjny, portal nu.nl, stacja radiowa BXFM 104,3, dziennik „De Morgen”.

Jak informuje advanced-television.com, RTL za swój holenderski oddział otrzyma 1,1 mld euro. RTL Group i DGP Media poinformowały o zawarciu umowy sprzedaży w grudniu 2023 roku. Nawiązały też współpracę na rynku reklamowym. Zgodnie z porozumieniem, holenderskie stacje telewizyjne będą mogły działać pod szyldem RTL co najmniej do grudnia 2034 roku.

RTL przejmuje Sky Deutschland

Należąca do koncernu Comcast firma Sky Europe już od kilku lat chciała sprzedać platformę cyfrową Sky Deutschland. W 2022 roku spekulowano, że dostawca płatnej telewizji może kosztować nawet 1 mld euro. Teraz Sky i RTL uzgodniły, że niemiecki nadawca zapłaci 150 mln euro w gotówce, a reszta sumy ma zostać wypłacona w ramach „wynagrodzenia zmiennego”.

Wynagrodzenie zmienne może zostać uruchomione przez Comcast, spółkę macierzystą Sky, w dowolnym momencie w ciągu pięciu lat po zamknięciu transakcji, pod warunkiem, że cena akcji RTL Group przekroczy 41 euro. Wynagrodzenie zmienne jest ograniczone do 70 euro za akcję, czyli 377 mln euro.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dzięki transakcji RTL zyska 11,5 mln abonentów płatnej telewizji. Niemiecki nadawca spodziewa się synergii w wysokości 250 mln euro rocznie w ciągu 3 lat. Dzięki transakcji w portfolio firmy znajdą się prawa do m.in. Bundesligi, Premier League, Formuły 1. Przejęcie pozwoli też na uatrakcyjnienie oferty serwisów streamingowych RTL+ i WOW. Sky będzie dalej działać w Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Fuzja RTL i Sky w Niemczech ma ułatwić między innymi pozyskiwanie praw sportowych. –  Razem RTL i Sky będą miały jeszcze silniejszą pozycję, aby inwestować w ludzi, treści i technologię w Niemczech i w Europie, konkurując z globalnymi graczami technologicznymi i streamingowymi  –  powiedział Thomas Rabe, dyrektor generalny RTL Group.

Jeszcze kilka lat temu firma traciła abonentów. – Sky Deutschland poczynił znaczne postępy w ciągu ostatnich trzech lat, osiągając dobre wyniki operacyjne i docierając do rekordowej liczby klientów. Firma jest na dobrej drodze do osiągnięcia progu rentowności EBITDA, co odzwierciedla sukces naszego planu naprawczego – stwierdziła Dana Strong, dyrektor generalny Grupy Sky.

Barny Mills, dyrektor generalny Sky Deutschland, będzie nadal kierował biznesem Sky Deutschland do czasu sfinalizowania transakcji. Główna siedziba RTL Deutschland będzie dalej w Kolonii, a Sky Deutschland w Monachium.

Od Premiere do Comcastu

Początki Sky Deutschland sięgają 1991 roku, kiedy ruszył kodowany kanał w analogowej telewizji satelitarnej (Astra 1A) Premiere. Jego właścicielem były Kirch Group, Bertelsmann i Canal+. W 1997 rozpoczęto emisję cyfrową. Uruchamiano też dodatkowe kanały.

Od 2008 roku kolejne udziały w Premiere kupował koncern News Corporation Ruperta Murdocha. W 2009 roku doszło do rebrandingu na Sky Deutschland. W październiku 2018 Comcast przejął wszystkie akcje brytyjskiego Sky, który od lipca 2015 był jedynym właścicielem niemieckiej platformy.

Przeczytaj źródło