Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Ogłoszenie przewodniczącego Macieja Świrskiego dotyczyło stacji o profilu uniwersalnym lub wyspecjalizowanym. Podmioty zainteresowane emisją na ósmym multipleksie miały czas na wysłanie wniosku do KRRiT do początku lipca. Konkurs ruszył w związku z rezygnacją z koncesji naziemnych stacji Metro i Zoom TV. Opuszczą one multipleks pod koniec grudnia.
W związku z tym, że chętnych na nadawanie jest mniej niż liczba dostępnych miejsc na multipleksie, regulator prawdopodobnie rozpocznie rozpatrywanie wniosku dotyczącego Republiki 2. Równolegle powinien zostać rozpisany ponowny konkurs dotyczący drugiego miejsca na MUX-8.
Jakie treści pokaże Republika 2?
O tym, że Republika zamierza powalczyć o drugie miejsca na MUX-8 informował Wirtualnemedia.pl pod koniec czerwca prezes stacji Tomasz Sakiewicz. Zapowiadał, że zgłoszony kanał ma być zbliżony do Republiki Plus. – Przymierzamy się, żeby wystartować. Będziemy chcieli sprawdzić warunki, ale raczej będzie to Republika Plus – mówił.
Czy Republika jest w stanie sfinansować dwie koncesje naziemne i dwie opłaty na rzecz Emitela? – Tak. Kanał, który będziemy tworzyć, będzie komercyjnym. Będzie nastawiony głównie na zarabianie pieniędzy, będzie pozapolityczny. Przy tych zasięgach, które mamy obecnie, nawet po przekazaniu części zasięgów do nowego kanału, on spokojnie zarobi na siebie – przekonywał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Sakiewicz.
Zapowiadał, że w nowej stacji ma znaleźć się więcej rozrywki, dokumentów, programów poradnikowych czy filmów. – Będziemy starali się sprostać gustom, których nie zaspokajają istniejące telewizje. Jednocześnie nie będzie odbiegał od linii programowej – mówił szef Republiki.
Republika Plus rozpoczęła nadawanie na YouTube latem zeszłego roku na bazie dotychczasowej koncesji satelitarnej stacji. Trafiła też do wybranych operatorów, w tym MagentaTV od T-Mobile Polska i na MUX-2 naziemnej telewizji cyfrowej. Kilka miesięcy temu zapisy koncesji satelitarnej Republiki ujednolicono z zapisami naziemnej (kanał informacyjno-publicystyczny). Stacja Sakiewicza otrzymała drugą koncesję satelitarną dla Republiki Plus na kanał uniwersalny.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej
Stacja w niektórych pasmach nadaje powtórki programów kulinarnych, rozrywowych i sportowych Republiki, a także polskie bajki. We wniosku koncesyjnym zapisano programy: „Na pomoc!” (cykl o problemach, z którymi mierzą się Polacy), „Za Siódmą Górą” (program historyczno-podróżniczy Stefana Czarnieckiego), „Smaki Polski” (program o kuchni regionalnej różnych zakątków kraju) i „Beauty Box – Sekrety urody” (magazyn o urodzie i zdrowym stylu życia).
Małe zainteresowanie MUX-8
Rok temu firma TV2 Média zgłosiła w konkursie dotyczącym MUX-8 kanał rozrywkowo-lifestylowy, skierowany do kobiet – PTV. Konkurs dotyczący ósmego multipleksu wygrały jednak Republika i wPolsce24. Węgierski nadawca w przeciwieństwie do Polskich Wolnych Mediów (Grupa MWE Networks) nie zdecydował się na odwołanie od decyzji KRRiT.
Tym razem firma z Węgier zrezygnowała z konkursu. – TV2 Media Group dokładnie przeanalizowała ostatnią okazję przetargową w Polsce; jednak zdecydowaliśmy się nie brać w niej udziału w tym momencie – informuje Wirtualnemedia.pl biuro prasowe TV2 Média Group. Firma nie wyklucza, że w przyszłości zmieni zdanie. – Nadal jesteśmy zaangażowani w eksplorację przyszłych perspektyw ekspansji międzynarodowej i nadal aktywnie monitorujemy nowe możliwości na rynkach regionalnych – zapewnia węgierski nadawca.
Podobną decyzję podjęła Grupa MWE Networks. – Zrobiliśmy dokładny research – sytuacja rynkowa zmieniła się radykalnie w ciągu ostatniego roku, a nisza kanałów informacyjnych została już w pełni zagospodarowana. Gdybyśmy wtedy uzyskali koncesję, nasz projekt z pewnością odniósłby sukces – dziś skupiamy się na stabilniejszym i bardziej perspektywicznym MUX 5 – wyjaśniał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Karol Warda, wiceprezes firmy.
Grupa MWE Networks zamierza walczyć o odszkodowanie po tym jak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję o przyznaniu koncesji Republice i wPolsce24. Stacje mogą kontynuować nadawanie, ponieważ szef KRRiT złożył wniosek o kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Postępowanie może potrwać nawet kilka lat.
Ósmy multipleks jest nadawany w zakresie VHF, a nie UHF jak pozostałe. Oznacza to, że część odbiorców do odbioru kanałów z MUX-8 potrzebuje bardziej rozbudowanej instalacji antenowej. Nadawcy twierdzą, że wpływa to negatywnie na realne zasięgi multipleksu, a co za tym idzie rentowność emisji naziemnej. Narzekają na zbyt duże opłaty na rzecz Emitela (nawet 1 mln zł miesięcznie). Kosztów nie udźwignął ViDoc TV, którego operator usunął z multipleksu w lutym z powodu zaległości.
Problemem w przypadku MUX-8 jest też emisja w starym standardzie DVB-T i w standardowej rozdzielczości. Emisja w HD będzie możliwa dopiero po zmianie koncesji wszystkich stacji z ósmego multipleksu. Stało się to już w przypadku Nowej TV, WP, Republiki, wPolsce24, ViDoc TV. Stosownych wniosków nie złożyli nadawcy Zoom TV i Metro. Zmiana standardu nastąpi więc prawdopodobnie w przyszłym roku, kiedy te kanały nie będą już korzystać z multipleksu.