Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Rada Mediów Narodowych została powołana przez Sejm zdominowany przez Prawo i Sprawiedliwość w 2016 roku w celu powoływania zarządów, rad nadzorczych i rad programowych Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, rozgłośni regionalnych i Polskiej Agencji Prasowej. Trybunał Konstytucyjny niedługo później orzekł, że to niezgodne z ustawą zasadniczą, bo wkracza w kompetencje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Rada Mediów Narodowych wraca do łask?
W grudniu 2023 roku obecny obóz rządzący pominął RMN, wdrażając zmiany w mediach publicznych. Zdecydowano się na postawienie ich w stan likwidacji. Dopiero później z Rady odwołano jej przewodniczącego Krzysztofa Czabańskiego z powodu powiazań z Republiką (takich związków z mediami zabrania ustawa). Na nowego członka RMN Sejm wybrał posła Koalicji Obywatelskiej Wojciecha Króla. Został on też przewodniczącym.
Dzięki wymianie Czabańskiego na Króla w grudniu 2024 roku, obóz rządzący zyskał większość w RMN (zasiadają w niej też związani ze środowiskami lewicowymi Robert Kwiatkowski, Marek Rutka, a także przedstawiciele PiS Joanna Lichocka i Piotr Babinetz). Możliwe jest zatem wycofanie się z procesu likwidacji spółek mediów publicznych i powołanie nowych władz przez Radę Mediów Narodowych.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej
CZYTAJ TEŻ: Sejm odrzucił sprawozdanie KRRiT i informację o działalności RMN
Rada kierowana przez Króla dokonała wyboru rad programowych mediów publicznych. Uchyliła też uchwały o powołaniu Michała Adamczyka i Tomasza Owsińskiego na członków zarządu TVP (nigdy te decyzje nie zostały zapisane w Krajowym Rejestrze Sądowym, dlatego twierdzono ich bezskuteczność).
Dotychczas regulator w obecnym składzie nie powoływał rad nadzorczych, ani zarządów. Koalicja Obywatelska liczyła na wygraną Rafała Trzaskowskiego. Wówczas doszłoby do przyjęcia kompleksowej ustawy medialnej, która zlikwidowałaby RMN, przeniosła zgodnie z wyrokiem TK, kompetencje w zakresie wyboru władz mediów publicznych do KRRiT w nowym składzie. Wybór Karola Nawrockiego na prezydenta oznacza duże ryzyko weta. Koalicja może więc wykorzystać RMN do sprawowania nad nimi nadzoru.
Nowe rady nadzorcze Radia Lublin, Radia Katowice i Radia Wrocław zostaną wybrane w związku z wygaśnięciem kadencji dotychczasowych (trwają trzy lata, ale często od 2016 roku RMN wybierała do nich co 36 miesięcy te same osoby). – Rada Mediów Narodowych wykonuje zadania ustawowe. W związku z zakończeniem kadencji rad nadzorczych w trzech rozgłośniach regionalnych i zaplanowanymi Zgromadzeniami Wspólników, które muszą odbyć się do końca czerwca, nastąpi wybór nowych składów rad nadzorczych – mówi Wirtualnemedia.pl Wojciech Król, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.
Choć Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, próbowało wpisać do KRS nowe rady nadzorcze np. Telewizji Polskiej, to w rejestrze widnieją wciąż przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Rada Mediów Narodowych może to zmienić przy okazji końca kadencji rad nadzorczych.
Kiedy zakończy się likwidacja? – O dalszym losie procesu likwidacji zdecyduje organ właścicielski- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do czasu zakończenia likwidacji w spółkach nie działa zarząd, a zatem RMN nie może dokonać wyboru składów tego organ – odpowiada przewodniczący RMN.