"Czyste powietrze": prawie 41 mln zł do zwrotu
"DGP" dotarł do statystyk kontroli w tej sprawie. Okazuje się, że NFOŚiGW w 2024 r. i I kw. 2025 r. wypowiedział już 1,4 tys. umów, a w 652 przypadkach dotacja została pomniejszona. Łącznie funduszowi ma zostać zwrócone 40,9 mln zł.
Przyczyny pomniejszenia dotacji, na które powołują się wojewódzkie fundusze, to m.in. przekroczenie terminu na realizację zadania lub rozliczenia zaliczki, zawyżanie kosztów inwestycji, brak spełnienia wymagań technicznych, zdemontowanie urządzenia, na które otrzymało się dofinansowanie, czy pozostawienie w budynkach nieefektywnych źródeł ciepła. Kontrole jeszcze trwają - pisze gazeta.
Poszkodowani czują się nie tylko beneficjenci, ale też wykonawcy
Poszkodowani czują się jednak nie tylko beneficjenci, ale także wykonawcy. Ich zdaniem z kontroli wynikają także wielomiesięczne opóźnienia wypłat za wykonane usługi. "Opóźnienia narażają nas na ogromne trudności finansowe i zagrażają dalszemu funkcjonowaniu naszych firm" – pisze przedsiębiorca Michał Sobczyk w liście otwartym do premiera, MKiŚ i WFOŚiGW, który przytacza dziennik.