Piotr Semka i Piotr Gursztyn odznaczeni przez prezydenta

1 tydzień temu 13
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

fot. X/Piotr Semka fot. X/Piotr Semka

Piotr Gursztyn został odznaczony "za wybitne zasługi w pracy publicystycznej i dziennikarskiej" Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dziennikarz i historyk związany jest z mediami braci Karnowskich - tygodnikiem "Sieci", telewizją wPolsce24 i serwisem wPolityce. To już kolejne jego odznaczenie odebrane od Andrzeja Dudy. W 2017 wyróżniony Srebrnym Krzyżem Zasługi za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania prawdy o najnowszej historii Polski.

Tym samym odznaczeniem prezydent Andrzej Duda uhonorował Piotra Semkę "za wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności zawodowej i społecznej, za zasługi dla wolnej Polski". Dziennikarz związany jest głównie z "Do Rzeczy". 

Pan Prezydent był łaskaw uhonorować mnie dz8s Krzyżem oficerskim Polonia Restituta. Ku chwale Ojczyzny! pic.twitter.com/VMEniAYYrw

— Piotr Semka (@PiotrSemka) June 26, 2025

W uroczystości – na zaproszenie prezydenta RP Andrzeja Dudy – wziął udział m.in. prezydent elekt Karol Nawrocki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Semka i Gursztyn w mediach od kilkudziesięciu lat

Piotr Semka to dziennikarz, komentator polityczny i publicysta z ponad 30-letnim stażem. Zajmuje się głównie polską polityką i historią. Współpracował i pracował m.in. w „Tygodniku Solidarność”, „Gazecie Polskiej”, „Rzeczpospolitej”, ”Wprost” i „Życiu”. Pracował w TV Puls oraz w Telewizji Polskiej.

Semka od 2013 roku jest związany z uruchomionym wówczas tygodnikiem „Do Rzeczy”, za rządów PiS współpracował z Polskim Radiem. W 2019 roku został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W dorobku książkowym oprócz niedawnej publikacji o historii Szczecina ma m.in. tytuły „Lech Kaczyński Opowieść Arcypolska”, „Za, a nawet przeciw. Zagadka Lecha Wałęsy”, „My, reakcja. Historia emocji antykomunistów 1944-1956” oraz „Lewy czerwcowy Recydywa?”.

Piotr Gursztyn z wykształcenia jest historykiem. Napisał książki "Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona" (2014) , Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy? (2018).

Karierę zaczynał w Radia Plus. Następnie pracował w TV Puls, następnie przeszedł do Polsatu. Związany także z pismami „Fronda”, „Dziennik”, telewizją Superstacja.

Od stycznia 2013 był pisał do tygodnika „Do Rzeczy”, był też wicenaczelnym. W styczniu 2016 został dyrektorem TVP Historia, od grudnia 2016 był dyrektorem biura programowego TV. Następnie awansował na dyrektora ds. komunikacji, później głównego specjalistę w biurze spraw korporacyjnych. TVP zwolniła go dyscyplinarnie w lutym 2024 roku. Od czerwca 2024 na stałe związany z tygodnikiem „Sieci"  oraz telewizją wPolsce.

Przeczytaj źródło