Orlen z końcem czerwca koncern zakończył ostatni kontrakt na dostawę ropy z Rosji

1 tydzień temu 8
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
TYLKO U NAS

2025-06-30 09:38

publikacja
2025-06-30 09:38

Orlen z końcem czerwca zakończył ostatni kontrakt na dostawę ropy naftowej z Rosji, co oznacza, że spółka oraz cały region nie będzie związany z rosyjskimi podmiotami żadnymi umowami na dostawę ropy - podał Orlen w komunikacie prasowym.

Orlen z końcem czerwca koncern zakończył ostatni kontrakt na dostawę ropy z Rosji
Orlen z końcem czerwca koncern zakończył ostatni kontrakt na dostawę ropy z Rosji
/ Orlen

"Zakończyliśmy ostatni (...) kontrakt na dostawy ropy naftowej z Rosji do Czech. To oznacza, że 1 lipca 2025 Grupa Orlen, a dzięki temu cały region będzie wolny od rosyjskiej ropy naftowej. Zamknęliśmy ten rozdział i wspólnie budujemy bezpieczną przyszłość regionu" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Orlenu, Ireneusz Fąfara.

"Dziś kupujemy ropę z całego świata. W naszych rafineriach przetwarzamy surowiec z Bliskiego Wschodu i Zatoki Perskiej, Morza Północnego, Afryki oraz obu Ameryk. Tak dziś wygląda bezpieczeństwo, które obiecaliśmy Polakom i regionowi" – dodał.

Zakończony 30 czerwca 2025 r. kontrakt z Rosnieftem był ostatnim, jaki wiązał Orlen z rosyjską ropą. Wcześniej zakończone zostały inne umowy na dostawy z Rosji do Polski rurociągiem Przyjaźń.

Koncern zrezygnował również ze sprowadzania rosyjskiego surowca drogą morską. Dzięki temu od kwietnia 2023 roku, 100 proc. surowca przerabianego w rafineriach ORLEN w Polsce i na Litwie pochodzi z alternatywnych kierunków.

Kontrakt został podpisany dwanaście lat wcześniej. Zakładał dostawy ropy do rafinerii w czeskim Litvinovie. Jednak ze względu na brak dostatecznej przepustowości ropociągów pozwalających na import ropy z alternatywnych kierunków, Litvinov korzystał z dostaw z rurociągu „Przyjaźń”.

Dlatego po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę rząd Czech wystąpił do Unii Europejskiej o zwolnienie z konieczności stosowania sankcji i zgodę na kontynuowanie importu rosyjskiej ropy, aby zapewnić odpowiednią podaż produktów naftowych na rynek czeski.

Jak wskazano Orlen przygotował zakład w Litvinovie, który od początku swojego istnienia działał w oparciu o dostawy z Rosji, do przerobu innych gatunków ropy.

Koncern przeprowadził szereg modyfikacji technologicznych oraz testów różnych mieszanek surowca. W marcu 2025 r., po uruchomieniu rurociągu TAL Plus, Orlen przeszedł w pełni na surowce alternatywne. Obecnie czeskie rafinerie zasilane są ropą pochodzącą m.in. z rejonu Morza Północnego i Śródziemnego, Arabii Saudyjskiej, Ameryk Południowej i Północnej oraz Afryki. (PAP Biznes)

mcb/ asa/

Załóż firmę z kontem mBiznes i kartą firmową Mastercard - zgarnij nawet 2056 zł premii

Załóż firmę z kontem mBiznes i kartą firmową Mastercard - zgarnij nawet 2056 zł premii

Powiązane: pknorlen

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło