Mija rok od przyjęcia Krajowej Strategii Edukacji Finansowej - co dalej? 

1 tydzień temu 14
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Wyzwania, jakie stoją dziś przed systemem edukacji ekonomicznej w Polsce, odwaga w wyznaczaniu celów i dążeniu do ich realizacji oraz współpraca instytucji publicznych i organizacji pozarządowych przy wdrażaniu Krajowej Strategii Edukacji Finansowej (KSEF) - dokumentu przyjętego przez polski rząd dokładnie rok temu - były głównymi tematami konferencji „Edukacja ekonomiczna wczoraj - dziś - jutro”, która odbyła się 25 czerwca br. w siedzibie Krajowego Centrum Edukacji Ekonomicznej (KCEE) w Warszawie.

Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli administracji publicznej, uczelni, sektora finansowego oraz organizacji i instytucji, które zajmują się edukacją ekonomiczną, w tym finansową i przedsiębiorczości. Konferencja była okazją do podsumowania tego, co udało się zrealizować w ciągu roku obowiązywania Strategii, ale przede wszystkim punktem wyjścia do dyskusji na temat działań, które należy konsekwentnie przeprowadzać w kolejnych latach. Dużo uwagi poświęcono konieczności poszerzenia współpracy i skoordynowania działań, by realizacja celów KSEF odbywała się przy zaangażowaniu różnych środowisk.

Wspólna wizja, wspólna odpowiedzialność

Podczas konferencji wyraźnie wybrzmiał wspólny apel środowisk zaangażowanych w rozwój kompetencji ekonomicznych Polaków, że proces edukacji ekonomicznej - narzędzie realizacji KSEF - wymaga odpowiednio przygotowanych ludzi w różnych instytucjach, stabilnego finansowania oraz odwagi w realizacji wyznaczonych celów ponad wszelkimi podziałami. Dobra edukacja ekonomiczna to most do bezpieczeństwa i dobrostanu finansowego społeczeństwa. Doceniając dotychczasową rolę Rady Edukacji Finansowej i Ministerstwa Finansów oraz kierunkowe decyzje Ministerstwa Edukacji, uczestnicy wydarzenia wskazali również na wiele wyzwań.

Konferencję otworzył panel nt. roli edukacji ekonomicznej i przedsiębiorczości w kontekście Strategii Rozwoju Polski 2035. Uczestnicy debaty podkreślali, jak ważną rolę w rozwoju gospodarczym kraju odgrywa ekonomicznie świadome społeczeństwo, dobrze rozumiejące zasady działania gospodarki i świata finansów, co jest kluczowe dla skutecznej realizacji długoterminowej strategii rozwoju kraju.

W agendzie wydarzenia znalazły się dyskusje o szansach, jakie stoją przed edukacją ekonomiczną w Polsce, kluczowych projektach i dobrych praktykach w tym zakresie oraz praktycznej edukacji ekonomicznej dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Uczestnicy podkreślali konieczność wyskalowania działań poprzez m.in. szybsze aktywowanie środków Funduszu Edukacji Finansowej, w tym również w ramach konkursów wspierających organizację projektów edukacyjnych realizowanych przez organizacje pozarządowe.

Uczestnicy rozmawiali o wsparciu dla praktycznej edukacji przedsiębiorczości w szkołach i organizacjach pozarządowych, m.in. poprzez niezbędne zmiany legislacyjne, które ułatwią zakładanie i prowadzenie spółdzielni uczniowskich czy realizowanie podobnej działalności w ramach organizacji pozarządowych.

Uzgodniono również, że dzień 25 czerwca na stałe wpisze się w kalendarz Krajowego Centrum Edukacji Ekonomicznej jako dzień wspólnego podsumowania i wsparcia wdrażania KSEF.

Rok Edukacji Ekonomicznej wyróżniony przez Radę Edukacji Finansowej

Wcześniej, tego samego dnia w Ministerstwie Finansów odbyła się uroczystość przyznania wyróżnień Rady Edukacji Finansowej. Specjalną nagrodę otrzymała inicjatywa 6 organizacji pozarządowych - „Rok Edukacji Ekonomicznej 2024”, ustanowiony uchwałą Senatu RP i wspierany przez liczne podmioty publiczne i prywatne. Wyróżnienia te są przyznawane od 5 lat inicjatywom, które szczególnie przyczyniają się do rozwijania kompetencji finansowych społeczeństwa.

Krajowe Centrum Edukacji Ekonomicznej jest kontynuatorem idei i działań Roku Edukacji Ekonomicznej. Dziś jego trzon stanowi już 12 organizacji. Wśród jego kluczowych działań znajdują się już dziś m.in.: prowadzenie badań i analiz dotyczących edukacji ekonomicznej, szkolenia dla edukatorów i nauczycieli, warsztaty dla dzieci i młodzieży, praktyczne projekty dla dorosłych i seniorów, czy utworzenie bazy projektów edukacji ekonomicznej oraz badań i analiz.

Więcej informacji na: www.kcee.edu.pl 

Źródło informacji: Krajowe Centrum Edukacji Ekonomicznej

Przeczytaj źródło