Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Fot. Unsplash
Co się stało?
Warner Bros. Discovery zafundował swoim wierzycielom emocjonalną przejażdżkę godną scenariusza rodem z “Gry o Tron” – tak “Financial Times” opisuje ostatnie posunięcia spółki, która szykuje się do wydzielenia biznesu filmowo-streamingowego.
W ramach finansowania nowej struktury WBD postanowiło pozyskać aż 17,5 mld dolarów w formie długu zabezpieczonego, co oznacza, że nowi wierzyciele będą mieli pierwszeństwo spłaty przed obecnymi posiadaczami obligacji, jeśli dojdzie do upadłości.
Z punktu widzenia rynku oznacza to potężne przetasowanie: dotychczasowi obligatariusze – posiadający 35 mld dolarów niezabezpieczonego długu – zostali przesunięci na dalszy plan. Jak komentuje dla “Financial Times” Jamie Newton z Allspring Global Investments, które także jest jednym z wierzycieli WBD, takie posuniecie z jednej strony jest zrozumiałe, ale trudne do łatwego zaakceptowania.
Konsekwencje
Głośna restrukturyzacja długu WBD, będącego właścicielem marek od HBO po CNN przez polski TVN, wywołała zamieszanie na rynku. Agresywne posunięcia wobec obligatariuszy sprawiły, że indeks ICE – kluczowy punkt odniesienia dla inwestorów – tymczasowo wykluczył papiery spółki na cały lipiec.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej
ICE, czyli Intercontinental Exchange, to amerykańska firma finansowa, która jest właścicielem m.in. nowojorskiej giełdy papierów wartościowych (NYSE). ICE działa także jako dostawca indeksów obligacyjnych – czyli zestawień i benchmarków, na podstawie których inwestorzy porównują wyniki obligacji korporacyjnych i państwowych.
To nie pozostaje bez wpływów na rynek. Jak zauważa “FT”, około 35% aktywów zarządzanych w branży obligacji wysokodochodowych śledzi indeksy ICE jako benchmark, a w przypadku ETF-ów odsetek ten wynosi 45%. Tego typu decyzje mają wpływ na realną płynność i wyceny papierów. „To będzie miało negatywny wpływ na ceny obligacji WBD – przynajmniej do momentu, gdy wrócą do indeksu” – przewidują w rozmowie z dziennikiem analitycy Bank of America.
Cała operacja jest nietypowa dla spółek o inwestycyjnym ratingu. „To działania, które zazwyczaj spotyka się w przypadku spółek w tarapatach, a nie wśród emitentów z klasy inwestycyjnej” – podkreślono.
Żeby było bardziej filmowo, cała operacja została przeprowadzona w niezwykłym tempie. Warner Bros. Discovery ogłosiło ofertę 9 czerwca, a czas na podjęcie decyzji upływał zaledwie cztery dni robocze później – w piątek 13-go. Na spokojne przeanalizowanie takich transakcji zwykle potrzeba więcej czasu.
Ta operacja pokazuje, jak spółki medialne podchodzą do tematu restrukturyzacji swoich finansów w obliczu presji związanej z transformacją cyfrową i rosnącą konkurencją w branży streamingu. Pozostaje pytanie, czy agresywna taktyka WBD przyniesie oczekiwane rezultaty, czy też dodatkowo skomplikuje sytuację firmy na rynkach finansowych.
Background
Warner Bros. Discovery w pierwszym kwartale 2025 roku przy spadku przychodów o 10 proc. mocno zmniejszył stratę netto. Segment streamingowy pod względem wpływów i zysku wyprzedził pion z wytwórniami filmowymi i produkcją gier wideo. Kolejne spadki zanotowała zaś telewizja linearna, która pozostaje największym obszarem działalności koncernu.
Koncern poinformował niedawno o podziale firmy na dwie notowane na giełdzie spółki. Streaming & Studios obejmie najważniejsze serwisy streamingowe i studia filmowe. Z kolei Global Networks, kanały tematyczne i niekodowane, w tym polski TVN. Transakcja powinna zostać sfinalizowana do połowy przyszłego roku.