KO utrzymuje pozycję lidera, ale spójrzcie na wynik Korony Brauna [SONDAŻ]

6 dni temu 11
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

KO ze stratą, ale zachowuje pozycję lidera

CBOS opublikował badanie dotyczące preferencji partyjnych w lipcu. Największe poparcie uzyskała Koalicja Obywatelska z wynikiem 28 proc. Tuż za KO znajduje się Prawo i Sprawiedliwość z 27-procentowym poparciem. "Poparcie dla dwóch głównych sił sceny politycznej jest obecnie porównywalne, przy czym w ciągu ostatniego miesiąca odsetek zdeklarowanych wyborców Koalicji Obywatelskiej zmniejszył się o 2 punkty procentowe (do 28 proc.), zaś udział sympatyków Prawa i Sprawiedliwości zwiększył się o 2 punkty (do 27 proc.)" - podaje CBOS.

Konfederacja na podium, Korona z 8 procentami

Trzecia uplasowała się Konfederacja, która zanotowała spadek o 2 punkty procentowe w porównaniu do czerwca. Poparcie ugrupowania Krzysztofa Bosaka i Sławomira Mentzena wyniosło 12 proc. Czwarta siła w zestawieniu to Konfederacja Korony Polskiej Grzegorza Brauna, którą popiera 8 proc. badanych.  "W sumie oba do niedawna koalicyjne ugrupowania zdobyły w lipcu łącznie jedną piątą głosów potencjalnych wyborców - więcej niż kiedy funkcjonowały pod jednym szyldem. Najwyższe odnotowane przez CBOS poparcie dla Konfederacji WiN wyniosło wówczas 18 proc. (w marcu tego roku)" - informuje ośrodek badawczy.

Zobacz wideo Bąkiewicz w Sejmie zaatakował Tuska: Możecie nas wsadzać do więzień

PSL i Polska 2050 poza Sejmem

Lewica i Razem uzyskały po 6 proc., przy czym ta pierwsza partia zanotowała spadek o 2 pkt. proc. Poparcie dla Razem pozostaje na tym samym poziomie od trzech miesięcy. Pod progiem wyborczym znalazły się Polska 2050 (3 proc. poparcia) i Polskie Stronnictwo Ludowe (1 proc.). Obie partie, jak podaje CBOS, uzyskały taki sam wynik, jak Trzecia Droga miesiąc temu. Co dziesiąty uczestnik badania zadeklarował, że nie wie, kogo chciałby poprzeć w wyborach do Sejmu. 

CBOS: Stosunkowo niskie poparcie głównych ugrupowań

CBOS zauważa, że "badania preferencji partyjnych odzwierciedlają okołowyborcze procesy zachodzące na scenie politycznej". "Nadspodziewanie dobre wyniki Grzegorza Brauna i Adriana Zandberga w wyborach prezydenckich przekładają się na dobre rezultaty ich partii w sondażu preferencji partyjnych. Dobre rezultaty kandydatów spoza tzw. duopolu w wyborach prezydenckich i tym samym względnie mały udział głosów otrzymanych przez kandydatów wspieranych przez dwie wiodące siły polityczne (60,9 proc.) znalazły potwierdzenie w stosunkowo niskim poparciu dla obu głównych ugrupowań - łącznie Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość w powyborczych sondażach otrzymały 55 proc. głosów" - czytamy. Badanie przeprowadzono w dniach 7-9 lipca metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo oraz wywiadów internetowych na próbie tysiąca dorosłych Polaków. 

Przeczytaj źródło