Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w połowie kwietnia br. złożył pozew przeciwko stacji telewizyjnej CBS News i jej właścicielowi, koncernowi Paramount.
W jego ocenie stacja wprowadzała odbiorców w błąd we flagowym programie stacji CBS „60 Minutes”. Do naruszenia zasad uczciwości miało dojść w rozmowie z kontrkandydatką Trumpa w wyborach prezydenckich, Kamalą Harris. Demokratka w programie pokazanym na cztery tygodnie przed wyborami w USA nie szczędziła Trumpowi gorzkich słów. Według Trumpa stacja zmanipulowała odpowiedzi Harris na temat wojny na Bliskim Wschodzie.
„Jestem zaszczycony, że mogę pozwać "60 Minutes" CBS Fake News i Paramount za ich oszukańczy przekaz, przekraczający wszelkie granice” - napisał Trump na platformie Truth Social. Pozew opiewał na 20 mld dolarów, prezydent żądał też likwidacji popularnego w USA programu. W sprawie został wyznaczony mediator.
Zobacz: Właściciel MTV i Paramount Network zwalnia pracowników
Paramount ustępuje Trumpowi
Przed zawarciem ugody Paramount i CBS stały na stanowisku, że nie zrobiły niczego złego. We wniosku z 2025 marca o oddalenie pozwu Trumpa, Paramount nazwał działania prezydenta „obrazą pierwszej poprawki”, „pozbawionymi podstaw prawnych i faktycznych”. Firma powtórzyła to stanowisko 23 czerwca. CBS News utrzymywało, że transmisja „60 Minutes” i promocja wywiadu z Harrisem „nie była sfałszowana ani oszukańcza”.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej
W ramach zawartego z administracją prezydenta porozumienia, stacja wypłaci 16 mln dolarów na rzecz biblioteki prezydenckiej Donalda Trumpa. Żadna inna kwota z ugody nie trafi bezpośrednio do prezydenta. W ugodzie nie ma także nic o przeprosinach ani sprostowaniu na antenie.
Trump odrzucił przed wyborami propozycję udzielenia wywiadu w „60 Minutes”.
Batalia prawna z administracją Trumpa wywołała wiele kontrowersji w zespole „60 Minutes”. Z pracy odszedł Bill Owens, wieloletni producent wykonawczy programu, a także wielu producentów i dziennikarzy.
Zobacz: Trump bez litości o Głosie Ameryki. „Całkowita lewicowa porażka”
Trump coraz śmielej atakuje media
Sprawa ma także inne podłoże. Otóż zdaniem amerykańskich mediów, Paramount wolał pójść na ustępstwa Trumpowi, by administracja nie blokowała zgodę na potężną fuzję ze Skydance Media.
W USA sprawa budzi wielkie kontrowersje także ze względu na przywiązanie mediów i obywateli do pierwszej poprawki do konstytucji, gwarantującej wolność słowa. Niektórzy komentatorzy ostrzegają, że ustępstwo ze strony tak gigantycznego medium jak Paramount ośmieli Trumpa do pozywania inncyh krytycznych wobec niego mediów.
Obawy te nie są bezpodstawne – kilka tygodni temu prezydent zagroził CNN i „New York Timesowi” pozwami za ich doniesienia o ataku USA na Iran. Media te, powołując się na swoje źródła w służbach, podały, że Pentagon miał stwierdzić, że amerykańskie bombardowania irańskich obiektów nuklearnych spowolniły program broni jądrowej tego kraju o „kilka miesięcy”. Trump twierdził co innego - irańskie obiekty miały zostać „całkowicie zniszczone”.