Czy boimy się wybuchu wojny światowej w najbliższych miesiącach? Jest sondaż

1 tydzień temu 18
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Czy Polacy obawiaj? si? w najbli?szych miesi?cach wybuchu wojny ?wiatowej? O to zapytano w badaniu IBRIS dla Onetu. Zdania w tej kwestii s? mocno podzielone.

Konflikt w Strefie Gazy Fot. REUTERS/Amir Cohen

Sondaż ws. wybuchu wojny światowej

W badaniu pracowni IBRiS dla Onetu zapytano ankietowanych, czy obawiają się wybuchu wojny światowej w najbliższych miesiącach. Odpowiedzi "zdecydowanie się obawiam" udzieliło 13,9 proc., "raczej się obawiam" - 29,7 proc. (łącznie daje to 43,6 proc.). Zdecydowanie wybuchu wojny światowej nie obawia się 6,3 proc., a raczej nie obawia się jej 33,9 proc. (łącznie 40,2 proc.). Zdania w tej kwestii nie miało 16,3 proc. badanych. "Wybuchu wojny najbardziej obawiają się osoby w przedziale wiekowym 40-49 lat. To łącznie 51 proc. W grupie 18-29 lat jest to zaledwie 33 proc." - podaje Onet.pl. Badanie zostało przeprowadzone metodą CATI (sondaż telefoniczny) na próbie 1070 osób w dniach 23-24 czerwca

Badanie ws. zagrożenia dla Polski

W innym badaniu tej samej pracowni, przeprowadzonym w kwietniu dla Polskiej Agencji Prasowej, pytano z kolei, czy według ankietowanych jakiś kraj obecnie zagraża istnieniu Polski. Odpowiedzi "zdecydowanie się zgadzam" udzieliło 29,8 proc., "raczej się zgadzam" - 33,5 proc. Zdecydowanie z takim stwierdzeniem nie zgadza się 7 proc., a "raczej się nie zgadza" - 19,6 proc. Gdyby doszło do militarnego ataku na Polskę, 21,3 proc. badanych uznało, że uciekłoby do innego kraju. 15,3 proc. schroniłoby się w bezpiecznym miejscu na terenie Polski. Z kolei 42,5 proc., jak wskazuje PAP, "starałoby się zabezpieczyć z bliskimi w miejscu zamieszkania".

Zobacz wideo Atak USA i Izraela wzmocnił chęć Iranu do zbudowania bomby atomowej

Szczyt NATO w Hadze

W ubiegłym tygodniu w Holandii odbył się dwudniowy szczyt NATO. Członkowie paktu w przyjętej deklaracji potwierdzili "niezłomne zaangażowanie na rzecz zbiorowej obrony". Zobowiązali się też docelowo do inwestowania 5 proc. PKB rocznie "na podstawowe potrzeby obronne, a także wydatki związane z obronnością i bezpieczeństwem". Ten cel ma być osiągnięty do 2035 r. W przyszłym roku szczyt zostanie zorganizowany w Turcji. 

Czytaj również: Media przechwyciły rozmowę Irańczyków. Uznali atak USA za mało niszczycielski

Źródła: Onet.pl, PAP, NATO.int

Przeczytaj źródło