Biegli orzekli w sprawie przyczyny śmierci Barbary Skrzypek. "W ciągu kilku godzin przed zgonem"

5 dni temu 15
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Barbara Skrzypek zmarła nagle 15 marca 2025 r. Jak wykazała sekcja zwłok, przyczyną był rozległy zawał serca. Jej śmierć wywołała poruszenie, zwłaszcza że nastąpiła zaledwie trzy dni po przesłuchaniu jej jako świadka w sprawie tzw. afery dwóch wież, która została wznowiona po sześciu latach od umorzenia.

W opublikowanym we wtorek komunikacie prokuratura przekazała, że "oględziny i sekcja zwłok Barbary Skrzypek nie dostarczyły dowodu na to, aby do jej zgonu mogło dojść w następstwie zmian urazowych". Biegli podkreślili, że przyczyną śmierci był zawał spowodowany przez skrzeplinę, która powstała na blaszce miażdżycowej i zablokowała jedno z głównych naczyń wieńcowych — "gałąź okalającą lewej tętnicy wieńcowej".

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Jak zaznaczono w opinii: "Ujawniona sekcyjnie skrzeplina w świetle gałęzi okalającej lewej tętnicy wieńcowej, utworzona na blaszce miażdżycowej, najprawdopodobniej odpowiadała za krytyczne niedokrwienie mięśnia sercowego i prowadziła do zatrzymania akcji serca Barbary Skrzypek; miała ona cechy zmiany świeżej, powstałej najprawdopodobniej w ciągu kilku godzin przed zgonem".

Eksperci dodali również, że "z medycznego punktu widzenia należy wskazać, że różnorodne sytuacje i czynniki stresowe mogą wywoływać w organizmie ludzkim złożoną reakcję hormonalną, co może przekładać się na reakcje ze strony różnych układów i narządów, w tym układu sercowo-naczyniowego; nie można jednak stwierdzić, że takie reakcje, nawet przebiegające w sposób burzliwy i występujące u osób z dodatkowymi obciążeniami, w sposób bezpośredni zagrażają życiu lub zdrowiu — tym bardziej, jeśli pomiędzy zdarzeniem a zgonem zachodzi dłuższy czas, np. rzędu kilku dni".

Prokuratura zaznaczyła, że opinia biegłych jest "bardzo obszerna i szczegółowa", a przekazane informacje ograniczają się do kluczowych ustaleń ze względu na "osobisty i wrażliwy charakter pozostałych informacji". Podkreślono również, że celem śledztwa jest "kompleksowe i rzetelne wyjaśnienie wszystkich okoliczności sprawy, z uwzględnieniem praw osób pokrzywdzonych, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa".

Przeczytaj źródło