Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera
W tym roku w mediach społecznościowych wyjątkowo często pojawiają się nagrania prezentujące ukraińskie ataki z użyciem francuskich bomb AASM. Praktycznie co kilka dni do sieci trafia wideo pokazujące, jak ten zabójczy arsenał pomaga w walce z rosyjską inwazją i na razie nic nie wskazuje na to, aby Ukrainie miało go zabraknąć. Wręcz przeciwnie! Wieści płynące z Francji wskazują, że do Kijowa może wkrótce polecieć jeszcze więcej tego typu sprzętu.
Zobaczcie najnowszy atak na pozycje Rosjan z użyciem bomby AASM:
>> Zobacz także: Wojna w Ukrainie otworzyła puszkę pandory. Żadna armia nie jest gotowa
Jak informuje francuski MON, w najbliższych miesiącach przeznaczy on 128 mln euro, czyli jakieś pół miliarda złotych, na zwiększenie produkcji bomb AASM, a decyzja ta ma wynikać m.in. z ich wysokiej skuteczności w Ukrainie. W 2024 r. produkujący je koncern Safran wyprodukował ponad 800 takich modułów, a w tym roku ta liczba ma wzrosnąć aż do 1200 bomb. Niewykluczone też, że dzięki nowej inwestycji produkcja będzie jeszcze większa.
Wszystko to wskazuje na większe dostawy tego uzbrojenia do Kijowa, co jest bardzo złą informacją dla putinowskich sił, dla których ukraińskie naloty z użyciem bomb AASM stają się powoli codziennością.
Bomby typu AASM, nazywane też bombami HAMMER (ang. Highly Agile Modular Munition Extended Range), to "inteligentna" broń francuskiej produkcji typu powietrze-ziemia przystosowana do operowania w każdych warunkach pogodowych. Sprzęt ten składa się z dwóch elementów zamontowanych na tzw. głupiej bombie pozbawionej precyzyjnego systemu celowniczego — z przodu znajduje się zestaw naprowadzający bombę na cel, a z tyłu zestaw zwiększający zasięg takiego uzbrojenia, dzięki czemu HAMMER może atakować wroga na odległość ponad 70 km.
Bomba AASMSafran Group
Co ważne, "młot" może być używany z różnymi rodzajami bomb o masie od 125 aż do tysiąca kilogramów, wykorzystuje też różne systemy celownicze oparte na sygnale GPS, ale też naprowadzeniu na cel za pomocą podczerwieni, jak i lasera. Dzięki temu jest to niezwykle precyzyjne wyposażenie uderzające w cel z dokładnością nawet do 1 metra. Jest to również relatywnie nowa broń. Francja wdrożyła to wyposażenie w 2007 r. na samolotach Dassault Rafale oraz Mirage 2000D, a w siłach Ukrainy obsługują je także samoloty MiG-29 oraz Su-25. Wysokie możliwości bomb Hammer, przekładają się także na wysoką cenę. Jedna taka konstrukcja to koszt grubo ponad miliona złotych!
Szukacie przydatnego gadżetu, a może interesują was militaria? To sprawdźcie oferty na te popularne lornetki w różnych przedziałach cenowych:
- Lornetka NIKON Monarch M7 8x30 — sprawdź ofertę w sieci
- Lornetka DELTA OPTICAL Discovery 10-22x50 — sprawdź ofertę w sieci
- Lornetka VORTEX Diamondback HD 10x50 — sprawdź ofertę w sieci
- Lornetka DELTA OPTICAL Voyager II 10x50 WA — sprawdź ofertę w sieci
- Lornetka NIKON Aculon A211 Zoom 10-22x50 (BAA818SA) — sprawdź ofertę w sieci