Zmiana preferencji rodzicielskich od Japonii po Europę

3 tygodni temu 15
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Jakim jesteś inwestorem? Sprawdź, czy działasz jak Warren Buffett

2025-06-14 20:00

publikacja
2025-06-14 20:00

Rodzice przestają preferować synów; szczególnie silnie widać ten trend w Chinach i Indiach, ale są też oznaki, że i na Zachodzie narodziny syna przestały być traktowane jako wydarzenie bardziej pożądane, niż przyjście na świat córki - poinformował w środę brytyjski dziennik „Times”.

Zmiana preferencji rodzicielskich od Japonii po Europę
Zmiana preferencji rodzicielskich od Japonii po Europę
fot. Carlo Navarro / / Unsplash

Zmianę widać zarówno w twardych danych demograficznych, jak i w sondażach opinii publicznej.

Przez stulecia rodzice preferowali narodziny syna. W normalnych warunkach przychodzi ich na świat nieco więcej niż córek: na 100 dziewczynek rodzi się 105 chłopców - przypomniał dziennik. Ewolucja „rekompensuje” w ten sposób nadumieralność mężczyzn.

Jednak od lat 80., kiedy pojawiła się możliwość selektywnego przerwania ciąży z powodu płci płodu w krajach, które ze względów kulturowych i gospodarczych szczególnie chętnie witały synów (Chinach i Indiach), dziewczynki zaczęły rodzić się coraz rzadziej. Szacuje się, że od 1990 r. na świecie urodziło się o 21,6 mln mniej dziewczynek, niż przewidywały to naturalne wskaźniki. W roku 2000 urodziło się, zdaniem „Timesa”, o ponad 800 tys. dziewczynek mniej, niż zgodnie z naturą powinno.

Tendencja ta jednak szybko się odwraca. Z analiz gazety można wywnioskować, że w br. „zabraknie” zaledwie 107 tys. dziewczynek. Zmianę podejścia doskonale widać na przykładzie Korei Południowej. W połowie lat 90. na 100 dziewczynek rodziło się aż 117 chłopców. Obecnie przychodzi ich na świat 105 — dokładnie tylu, ilu można by było spodziewać się na podstawie statystyki. Zmiany trendów odnotowały również Chiny i Indie, choć jest ona mniej radykalna: w Chinach rodzi się 111, a w Indiach - 107 chłopców.

Kraje europejskie również wykazują oznaki zmiany postaw. Badanie opublikowane w 2023 r. w naukowym piśmie demograficznym („Demographic Research”) odnotowało na podstawie danych z Belgii, Czech, Estonii, Francji, Niemiec, Węgier, Litwy i Polski, że rodzice rzadziej decydowali się na drugie dziecko, jeśli pierwsze dziecko było dziewczynką. Sugeruje to, że częściej oczekiwano na córkę niż na syna.

Podobna analiza danych z Finlandii wykazała, że jeżeli w latach 80. najpierw rodziła się córka, to prawdopodobieństwo urodzenia kolejnych dzieci rosło — ale trend ten zanikł ponad 20 lat temu.

Według niedawnego raportu opublikowanego przez „Economist”, 75 proc. japońskich par pragnących mieć jedno dziecko stwierdziło, że wolałoby córkę. W 1982 r. pogląd taki wyrażała mniejszość małżeństw. Kliniki leczenia niepłodności w USA, gdzie rodzice mogą wybrać płeć wszczepianego zarodka — zgłosiły rosnący popyt na dziewczynki.

Eksperci zasugerowali kilka powodów tych zmian. Córki mogą być teraz postrzegane jako bardziej opiekuńcze lub łatwiejsze do wychowania. W Chinach, gdzie nadwyżka mężczyzn stworzyła legiony nieżonatych mężczyzn, rodzice mogli zacząć obawiać się, że ich synowie nie będą mieć szans na znalezienie partnerki i spędzą życie samotnie.

Natomiast w Wielkiej Brytanii - podkreśliła wydawana w Londynie gazeta - chłopcy stają w obliczu wyzwań społecznych, z którymi nie radzą sobie najlepiej. Od czasu pandemii liczba młodych mężczyzn (16 - 24 lata), którzy nie uczą się, nie pracują ani nie dokształcają wzrosła aż o 40 procent. W przypadku kobiet wzrost ten wyniósł zaledwie 7 proc. „Być może córki wydają się więc dziś bezpieczniejszym wyborem” - ocenił „Times”. (PAP)

os/ mal/

Jak nie teraz to kiedy twoje dziecko zgarnie 200 zł na własne konto?

Jak nie teraz to kiedy twoje dziecko zgarnie 200 zł na własne konto?

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło