Zetki nie chodzą na zwolnienie. Zamiast brać fikcyjne L4 wolą zmienić pracę

1 tydzień temu 19
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Średni wskaźnik absencji chorobowej w Polsce

Conperio to firma doradcza zajmująca się kwestią absencji chorobowej w Polsce. Co roku przygotowuje raporty dotyczące pobierania zwolnień lekarskich przez pracowników. W drugiej połowie czerwca 2025 r. przedstawiła kolejny przedstawiający dane z ostatnich dwunastu miesięcy. TUTAJ też przeczytasz: Rekordowe zwolnienia lekarskie w 2024 r. Polacy na chorobowym 253 miliony dni

Według raportu Conperio wskaźnik procentowy pobierania zwolnień L4 w poszczególnych grupach wiekowych prezentuje się następująco:

  • pracownicy do 29 lat — 10 proc.,
  • pracownicy w wieku 30-39 lat — 22 proc.,
  • pracownicy w wieku 40-49 lat — 28 proc.,
  • pracownicy powyżej 50 lat — 40 proc.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

"Zetki" biorą najmniej zwolnień chorobowych

Zgodnie z raportem Conperio to pracownicy poniżej 29 lat z tzw. pokolenia Z (osoby urodzone w latach 1995-2012) najrzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich, choć często są postrzegani jako ci, którzy częściej zmieniają pracę, więc nie można im "ufać". Dane z najnowszego raportu nie pozostawiają jednak wątpliwości, pracodawcy powinni zmienić swoje podejście do zatrudnienia tych osób w firmach.

"To pokolenie wychowane w erze mediów społecznościowych, technologii i szybkich zmian. Mimo to — a może właśnie dlatego — wykazuje wysoką świadomość zdrowotną i odpowiedzialność zawodową. Młodzi pracownicy coraz częściej dbają o zdrowie, kondycję psychiczną, a także rzadziej nadużywają zwolnień lekarskich. Owszem, potrafią być nadmiernie roszczeniowi, ale dotyczy to również kwestii podstawowych, takich jak bezpieczeństwo stanowiska pracy czy ogólnie pojęte BHP — na te aspekty są zdecydowanie bardziej wyczuleni niż chociażby pokolenie ich rodziców" — powiedział prezes Conperio Mikołaj Zając w raporcie opisującym wyniki.

Sprawdź też koniecznie: L4 na nowych zasadach. Zniknie wynagrodzenie chorobowe

Polacy często biorą "fikcyjne" L4

Zgodnie z komentarzem Mikołaja Zająca osoby z pokolenia Z rzadziej korzystają ze zwolnień chorobowych, ponieważ "obserwowali ciężką pracę swoich rodziców, często związaną z wyrzeczeniami i nie chcą powtarzać tego modelu. Gdy coś im nie odpowiada, częściej po prostu zmieniają pracę niż uciekają się do fikcyjnego L4".

Według raportu Conperio w 2024 r. aż ⅓ wszystkich zwolnień chorobowych wiązała się z nadużyciami.

"Polacy mają niestety wyraźną skłonność do nadużywania zwolnień lekarskich, jednak pokolenie Z wyróżnia się tu pozytywnie. Niska absencja w tej grupie to budujący sygnał dla pracodawców — pokazuje, że młodzi pracownicy mogą być stabilnym i odpowiedzialnym elementem zespołu, o ile odpowiednio się ich zaangażuje" — powiedział Mikołaj Zając.

Przypomnijmy, że zwolnienie chorobowe popularnie nazywane zwolnieniem L4 potwierdza niezdolność pracownika do wykonywania pracy z powodu choroby czy pobytu w szpitalu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może sprawdzić, czy pracownik wykorzystuje go zgodnie z przeznaczeniem. Sprawdź też, kiedy ZUS wypłaca chorobowe. Wszystko, co musisz wiedzieć

Przeczytaj źródło