Wzrost wynagrodzeń zwalnia. PKO BP przedstawiło swoje prognozy na najbliższy rok

1 tydzień temu 13
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
TYLKO U NAS

2025-06-26 13:50

publikacja
2025-06-26 13:50

Średni wzrost wynagrodzeń w 2025 r. w Polsce przebije poziom 8 proc., a w 2026 r. znajdzie się w przedziale 6-7 proc. - prognozują ekonomiści PKO BP. Wzrost zatrudnienia może pojawić się najwcześniej pod koniec 2025 r., choć jego skala będzie ograniczana przez malejącą podaż pracy.

Wzrost wynagrodzeń zwalnia. PKO BP przedstawiło swoje prognozy na najbliższy rok
Wzrost wynagrodzeń zwalnia. PKO BP przedstawiło swoje prognozy na najbliższy rok
fot. Piotr Łaskawski / / Unsplash

"Skala wzrostu płac w gospodarce narodowej w I kw. 2025 r. była o blisko 2 pkt. proc. wyższa od naszych oczekiwań, a wiosna przyniosła wyhamowanie trendu spadkowego impetu płac w sektorze przedsiębiorstw. W efekcie zakładamy, że średni wzrost wynagrodzeń w 2025 przebije poziom 8 proc., a w 2026 znajdzie się w przedziale 6-7 proc." - napisano w raporcie.

"Hamowanie dynamiki płac w przyszłym roku będzie wspierane przez zaproponowany przez rząd najniższy od 2005 wzrost płacy minimalnej na poziomie 3 proc. W tym samym tempie mają wzrosnąć wynagrodzenia w sferze budżetowej. Oprócz czynników regulacyjnych, presję płacową po stronie pracowników będzie tłumić ograniczony popyt na pracę" - dodano.

Zdaniem ekonomistów, wzrost zatrudnienia może pojawić się najwcześniej pod koniec 2025 r., choć jego skala będzie ograniczana przez malejącą podaż pracy.

"Dane o przepływach na rynku pracy sugerują, że dotychczasowe bufory ograniczające wzrost liczby bezrobotnych (m.in. redukcja etatów po osobach wycofujących się z rynku pracy) zaczęły się wyczerpywać, co skłoniło nas do nieznacznej rewizji w górę prognozy stopy bezrobocia" - napisano w raporcie.

"Niewykluczone, że większa ostrożność firm w odniesieniu do polityki kadrowej wynika z podwyższonej globalnej niepewności. Krajowa koniunktura powinna jednak wspierać odbudowę popytu na pracę. Zakładamy, że wzrost zatrudnienia możemy zobaczyć najwcześniej pod koniec 2025 oraz w dalszym horyzoncie prognozy, choć jego skala będzie ograniczana przez malejącą podaż pracy" - dodano.

PKO BP prognozuje, że stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2025 r. wyniesie 4,9 proc., a na koniec 2026 r. znajdzie się na poziomie 4,8 proc.

Wśród głównych czynników ryzyka dla prognoz ekonomiści wskazują na nieznaną jeszcze, ostateczną skalę wzrostu płacy minimalnej w 2026 r., skalę migracji (w tym kierunek przepływów w przypadku pokoju na Ukrainie), a także wrażliwość stopy aktywności zawodowej na poprawę koniunktury. (PAP Biznes)

pat/ ana/

Jak nie teraz to kiedy twoje dziecko zgarnie 200 zł na własne konto?

Jak nie teraz to kiedy twoje dziecko zgarnie 200 zł na własne konto?

Powiązane: Praca, płaca i kariera

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło