Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
"To faktyczne otwarcie historii nowej gałęzi polskiej gospodarki - morskiej energetyki wiatrowej. Minuta pracy turbiny pozwoli wyprodukować energię wystarczającą do zasilenia autobusu elektrycznego na dystansie 100 km" - podano w komunikacie.
Orlen rozpoczął instalację morskich turbin wiatrowych
Turbiny zostały wyprodukowane przez duńską firmę Vestas, a ich elementy powstają między innymi w fabryce zlokalizowanej w Szczecinie. Morska farma wiatrowa Baltic Power już w przyszłym roku będzie w stanie pokryć 3 proc. krajowego zapotrzebowania na energię.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polak buduje elektronikę dla gigantów i ostrzega: „Europa to technologiczny skansen” Rafał Bugyi
"W ramach projektu Baltic Power zainstalowano już pierwsze z 76 turbin. Każda z nich jest w stanie wytwarzać energię wystarczającą do zasilenia wszystkich gospodarstw domowych w mieście wielkości Stalowej Woli czy Krosna. Wydajność pracy morskich turbin osiąga niemal 50 proc., to efektywności porównywalna do źródeł konwencjonalnych" - poinformowano.
Wielka inwestycja Orlenu
Dodano, że jednocześnie na obszarze farmy kontynuowana jest instalacja fundamentów – monopali i elementów przejściowych. Trwają przygotowania do startu instalacji kabli wewnętrznych i morskich kabli eksportowych. Jesienią planowana jest instalacja morskich stacji elektroenergetycznych.
Uruchomienie farmy planowane jest na 2026 rok. Baltic Power będzie pierwszą farmą wiatrową dostarczającą do Polski energię z morza.
Orlen i Northland Power zawarły umowę o partnerstwie w 2021 r., a farma Baltic Power ma dostarczać rocznie około 4000 GWh zeroemisyjnej energii, co pozwoli na ograniczenie emisji CO2 o 2,8 mln ton rocznie. Morska energetyka wiatrowa jest kluczowym elementem nowej strategii Orlenu, który planuje realizację ponad 4 GW mocy zainstalowanej na Bałtyku.