Ważny element misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Zabrał to ze sobą na pokład

1 tydzień temu 15
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera

Stworzony przez Cortivision PhotonGrav to materiałowy czepek z umieszczonymi w nim optodami, czyli czujnikami, które odbierają i wysyłają sygnały świetlne w zakresie bliskiej podczerwieni.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Sławosz Uznański-Wiśniewski zabrał w kosmos polski eksperyment

Jak tłumaczy geekweek.interia.pl, światło wytwarzane przez eksperyment przenika przez skórę, odbijając się od krwi przepływającej przez dany obszar mózgu. W chwili, gdy dany obszar jest aktywny, oznacza to jego zwiększone zapotrzebowanie na tlen. Czujniki odnotowują wszelkie zmiany i w systemie określają dany stan umysłu: relaks lub skupienie.

"Podczas eksperymentu astronauta będzie wykonywał zadania wymagające skupienia, np. obliczenia przeplatane komendami relaksu. Automatyczny algorytm systemu będzie analizować, czy potrafi wykryć te dwa stany i odpowiednio je zaklasyfikować" — powiedział Wojciech Broniatowski, współzałożyciel Cortivision, cytowany przez geekweek.interia.pl.

PhotonGrav ma wykorzystać spektroskopię do monitorowania aktywności mózgu w celu wsparcia rozwoju interfejsów komputer-mózg. Broniatowski zaznacza, że stany relaksu i skupienia mogą być w przyszłości wykorzystane do innych czynności. Może to stworzyć warunki do sterowania urządzeniem w sytuacji, gdy użycie rąk jest utrudnione.

Misja kosmiczna Ax-4, w której bierze udział Uznański-Wiśniewski, rozpoczęła się w środę o godz. 8.31. Rakieta Falcon 9 z kapsułą Dragon bez problemów wystartowała z Przylądka Canaveral i zmierza w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ma dotrzeć tam w czwartek. Misja potrwa ok. dwóch tygodni.

Chcecie sami obserwować niebo? To sprawdźcie oferty na te popularne lornetki w różnych przedziałach cenowych:

Przeczytaj źródło