Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera
Kanadyjscy naukowcy pod kierownictwem Jonathana O'Neila z Uniwersytetu w Ottawie opublikowali w magazynie "Science" artykuł, w którym podsumowują swoje badania nad skałami w Nuvvuagittuq Greenstone Belt w Quebecu, czyli dużym pasie wulkanicznych bloków skalnych. Świat nauki już wcześniej ustalił, że znajdują się tam jedne z najstarszych skał powierzchniowych na Ziemi. Co więcej, właśnie tam odkryto jedne z najstarszych śladów życia na naszej planecie w postaci skamieniałych mikroorganizmów.
Wcześniejsze badania tego pasa skał wskazywały na wiek w okolicach 4,3 mld lat, podczas gdy jeszcze inne obserwacji sugerowały 3,3-3,8 mld lat. Nowe badania wykazały, że skały mają 4,16 mld lat, a ich powstanie musiało nastąpić w okresie hadeiku, gdy Ziemia dopiero zaczynała się ochładzać i formowała się skorupa ziemska.
Zrozumieć, jak powstało życie na Ziemi
Naukowcy wskazują, że znajdujące się tam skały to tzw. zmetamorfizowane bloki skalne, które zmieniały się na przestrzeni lat m.in. przez kontakt z deszczówką pochodzącą ze starożytnych wód morskich w czasach, gdy planeta zaczynała się ochładzać. Nie tylko pozwoli to nam lepiej zrozumieć proces formowania skorupy ziemskiej, ale również bliżej przyjrzeć się temu, jak powstało życie na planecie.
"Ponieważ niektóre z tych skał powstały również w wyniku opadów atmosferycznych z pradawnych wód morskich, mogą one rzucić światło na skład i temperaturę pierwszych oceanów, a także pomóc w ustaleniu środowiska, w którym na Ziemi mogło powstać życie" – tłumaczy O'Neil.
Dotychczas najstarsze skatalogowane przez człowieka ziemskie skały miały 4,03 mld lat i znaleziono je na Terytoriach Północno-Zachodnich Kanady. W Australii odkryto swego czasu kryształy cyrkonu sprzed 4,4 mld lat, jednak jak podkreślają naukowcy:
są to izolowane minerały, a nie pełne formacje skalne, takie jak te w Quebecu.
Interesujesz się nauką i techniką? Sprawdź oferty na popularne mikroskopy w sklepie naszego partnera:
- Mikroskop LEVENHUK 720B — sprawdź cenę
- Mikroskop LEVENHUK 1ST — sprawdź cenę
- Mikroskop LEVENHUK 3ST — sprawdź cenę
- Mikroskop XREC SB4613 — sprawdź cenę
- Mikroskop LEVENHUK 400T — sprawdź cenę
- Mikroskop DELTA OPTICAL StereoLight — sprawdź cenę
- Mikroskop LEVENHUK 7S NG — sprawdź cenę
- Mikroskop DELTA OPTICAL ProteOne — sprawdź cenę