Urlop bez obaw. EKUZ to podstawa, ale trzeba sprawdzić jeden szczegół

1 tydzień temu 9
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Aldona Derdziak2025-07-01 06:00Redaktorka Bankier.pl

publikacja
2025-07-01 06:00

Większość podróżujących za granicę nie wyobraża sobie wyjazdu bez karty EKUZ. Dokument umożliwia leczenie w ramach publicznej służby zdrowia w krajach UE, ale ma swoje ograniczenia. Jednym z nich jest data ważności, którą warto sprawdzić przed wyjazdem, inaczej ryzykujemy koniecznością zapłaty za wizytę u lekarza poza Polską.

Urlop bez obaw. EKUZ to podstawa, ale trzeba sprawdzić jeden szczegół
Urlop bez obaw. EKUZ to podstawa, ale trzeba sprawdzić jeden szczegół
fot. Andrzej Rostek / / Shutterstock

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia do publicznej opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii na zasadach obowiązujących ich obywateli. Oznacza to, że jeśli w danym państwie pobierane są opłaty za wizyty lekarskie, turyści z Polski także będą musieli ponieść takie koszty, ale w większości przypadków świadczenia medyczne będą bezpłatne.

Karta wydawana jest bezpłatnie przez NFZ. Wniosek można złożyć online przez Internetowe Konto Pacjenta (przez stronę www oraz aplikację mobilną) lub w oddziałach NFZ (osobiście, e-mailem, pocztą tradycyjną).

Karta EKUZ ma datę ważności

EKUZ nie jest dokumentem bezterminowym. NFZ uzależnia datę ważności karty od statusu osoby ubezpieczonej – najdłużej mogą z niej korzystać emeryci, najkrócej zaś kobiety nieubezpieczone w okresie połogu.

Data ważności karty EKUZ

Okres ważności EKUZ

Posiadacz karty

20 lat

Emeryci, którzy osiągnęli wiek emerytalny (kobiety: 60 lat, mężczyźni: 65 lat).

do dnia 18. urodzin

Dzieci i młodzież poniżej 18 r.ż, które są ubezpieczone jako członek rodziny / posiadają własny tytuł ubezpieczenia / pobierają rentę.

5 lat

Emeryci, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego.

Osoby nieubezpieczone poniżej 18 r.ż., które posiadają z polskie obywatelstwo.

3 lata

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę / prowadzące działalność gospodarczą / otrzymujące zasiłki lub świadczenia przedemerytalne.

18 miesięcy

Osoby powyżej 18 roku życia pobierające rentę / ubezpieczone jako członek rodziny.

Studenci z prawem do ubezpieczenia.

Uczniowie powyżej 18 r.ż. z własnym tytułem do ubezpieczenia.

6 miesięcy

Osoby zatrudnione na umowie zlecenia, agencyjnej lub innej.

Osoby wykonujące pracę nakładczą.

Osoby bez ubezpieczenia z prawem do świadczeń na podstawie szczególnych uprawnień:

- kobiety w ciąży lub w trakcie porodu zamieszkałe w Polsce, które mają obywatelstwo polskie / status uchodźcy / ochronę uzupełniającą / zezwolenie na pobyt czasowy;

- osoby poniżej 18 r.ż. zamieszkałe w Polsce ze statusem uchodźcy / ochroną uzupełniającą / zezwoleniem na pobyt czasowy.

2 miesiące

Osoby zarejestrowane jako bezrobotne.

Osoby niewymienione wcześniej lub bez obowiązkowego ubezpieczenia.

90 dni

Osoby nieubezpieczone z prawem do świadczeń z opieki społecznej.

42 dni

Kobiety nieubezpieczone z polskim obywatelstwem zamieszkałe w Polsce, które znajdują się w okresie połogu.

Źródło: Bankier.pl na podstawie danych NFZ

W sytuacjach awaryjnych NFZ może zwrócić koszty

Jeśli zdarzy się, że na wakacjach czy wyjazdach zagranicznych nasza karta EKUZ straci ważność, a my będziemy potrzebowali pomocy lekarskiej, placówka medyczna będzie mogła zażądać od nas zapłaty za usługę (o ile takie zasady obowiązują także obywateli danego kraju). W takiej sytuacji możemy zwrócić się do NFZ o zwrot kosztów leczenia, okazując dokumentację medyczną, rachunki oraz Certyfikat tymczasowo zastępujący EKUZ. Dokument potwierdza nasze prawo do opieki zdrowotnej i jest wystawiany przez fundusz na okres, kiedy faktycznie korzystaliśmy ze świadczeń – maksymalnie 30 dni  - albo wstecz na maksymalnie 90 dni, jeśli usługa została już udzielona. Wniosek o certyfikat można złożyć osobiście w oddziałach NFZ i odebrać dokument od ręki albo wysyłając formularz pocztą, wskazując pożądany sposób odbioru (faks, e-mail, poczta, osobiście).

EKUZ nie pokryje wszystkich kosztów

Wakacje za granicą z kartą EKUZ w większości przypadków pozwolą na korzystanie z bezpłatnej opieki zdrowotnej, ale sam dokument ma swoje ograniczenia. EKUZ nie pokrywa kosztów leczenia planowanego, transportu medycznego do Polski ani wizyt w prywatnych placówkach. Dodatkowo warto mieć świadomość, że jeśli obywatele danego kraju płacą np. częściowo za wizyty lekarskie, to my będziemy objęci takimi samymi zasadami. Koszty opieki medycznej, której EKUZ nie obejmuje, pokryje natomiast ubezpieczenie turystyczne. Dzięki niemu otrzymamy dostęp nie tylko do publicznych, ale i prywatnych świadczeń zdrowotnych, ochronę bagażu podróżnego i inne przydatne usługi.

Źródło:

Masz 18-26 lat? Załóż konto i zyskaj do 400 zł nagrody!

Masz 18-26 lat? Załóż konto i zyskaj do 400 zł nagrody!

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło