Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera
Hegseth stwierdził, że nowe władze w Białym Domu mają "zupełnie inne" spojrzenie na wojnę w Ukrainie niż administracja Bidena i podkreślił, że najlepszym scenariuszem dla samych USA, a także dla Rosji i Ukrainy, jest porozumienie pokojowe ustalone w trakcie negocjacji. Te słowa potwierdzają to, co widzimy w ostatnich miesiącach, tzn. brak nowych ogłoszeń w sprawie wojskowego wsparcia dla Ukrainy. Jeśli jakaś amerykańska broń leciała ostatnio do Kijowa, to był to tylko i wyłącznie arsenał, który kraj ten obiecał Ukrainie jeszcze za czasów Joe Bidena.
>> Zobacz także: Dzień, w którym przewróciło się jezioro. Ludzie ginęli setkami
Na zdjęciu amerykański wóz M2 BradleyKarolis Kavolelis / Shutterstock
Jak analizuje sytuację "The Telegraph", wstrzymanie wojskowego wsparcia z USA zostawia Ukrainie trzy opcje:
- liczenie na zwiększenie pomocy wojskowej z Europy Zachodniej
- pozyskanie amerykańskiej broni drogą kupna
- zwiększona produkcja własnego uzbrojenia, fundowana np. przez pieniądze z Europy Zachodniej
Niestety, każda z tych opcji nie wygląda zbyt dobrze. Unia Europejska wciąż więcej obiecuje, niż dostarcza w kwestii finansowego i militarnego wsparcia dla Kijowa, z kolei Stany Zjednoczone nie są nawet skłonne do sprzedaży swojego uzbrojenia dla Ukrainy i odrzuciły niedawno niezwykle intratną propozycję Zełenskiego dotyczącą zakupu systemów Patriot. Wydaje się więc, że nasz sąsiad nie ma po prostu wyjścia i w tym momencie musi liczyć głównie na siebie i produkcję broni własnym sumptem.
Na szczęście wygląda to na tym polu coraz lepiej. Ukraina już dziś produkuje miesięcznie 20 haubic Bogdana, w tym roku chce wyprodukować też w sumie 5 mln dronów FPV, 30 tys. dronów dalekiego zasięgu oraz nawet 3 tys. pocisków manewrujących. Jeśli Europa pomogłaby w realizacji tych planów, być brak zakończenie militarnego wsparcia przez USA nie będzie tak odczuwalne — pytanie tylko, czy Unia Europejska będzie w stanie poradzić sobie np. z takimi krajami, jak Węgry czy Słowacja, które regularnie torpedują europejskie plany pomocy dla Ukrainy.
Szukacie przydatnego gadżetu? To sprawdźcie oferty na te popularne lornetki w różnych przedziałach cenowych:
- Lornetka NIKON Monarch M7 10x42 — sprawdź ofertę w sieci
- Lornetka DELTA OPTICAL Discovery 10-22x50 — sprawdź ofertę w sieci
- Lornetka VORTEX Diamondback HD 10x50 — sprawdź ofertę w sieci
- Lornetka DELTA OPTICAL Voyager II 10x50 WA — sprawdź ofertę w sieci
- Lornetka NIKON Aculon A211 Zoom 10-22x50 — sprawdź ofertę w sieci