Ubóstwo energetyczne. Co czyni Polskę wyjątkiem na tle innych państw UE?

17 godziny temu 3
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
WAKACJE NA GIEŁDZIE

2025-07-06 15:00

publikacja
2025-07-06 15:00

Zagrożone ubóstwem energetycznym są gospodarstwa domowe, w których dochód rozporządzalny wynosi mniej niż 60 proc. średniej krajowej - wynika z analizy opublikowanej w czwartek w Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Ubóstwo energetyczne. Co czyni Polskę wyjątkiem na tle innych państw UE?
Ubóstwo energetyczne. Co czyni Polskę wyjątkiem na tle innych państw UE?
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Według badania PIE przeprowadzonego w 2023 r., ubóstwo energetyczne w Polsce w 2022 r. wynosiło od 3 proc. do 40 proc., w zależności od przyjętego wskaźnika - m.in. stanu technicznego budynku i źródeł ogrzewania, wysokości i źródła otrzymywanego przychodu, wieku członków gospodarstwa czy stopnia urbanizacji okolicy. "Ubóstwo energetyczne jest zjawiskiem bardzo złożonym, a jego ocena musi uwzględniać wiele czynników" - zaznaczyli autorzy analizy.

W publikacji wskazano, że w latach 2019-2023 w Polsce najbardziej (o 2,1 pkt proc.) wzrósł odsetek wydatków na energię w wydatkach ogółem wśród pracujących na własny rachunek - w tym rolników, a także wśród rencistów i emerytów (ok. 14 proc.).

Średni udział wydatków na energię w gospodarstwach domowych w Polsce wynosi 9 proc., przy czym jak - zauważyli autorzy - na obszarach wiejskich jest on średnio jedynie o 1 pkt proc. wyższy niż na obszarach miejskich. "Tak niska różnica w udziale wydatków na energię elektryczną i opał między miastami a wsią czyni Polskę wyjątkiem na tle innych państw UE" - czytamy w publikacji PIE.

W analizie przytoczono również dane Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej, z których wynika, iż wśród państw UE największy średni udział wydatków na energię w wydatkach ogółem (powyżej 12 proc.) odnotowują Bułgaria, Czechy i Słowacja. Państwa UE, w których udział wydatków na energię jest najwyższy, wykazują jednocześnie największe różnice między obszarami miejskimi i wiejskimi. W Bułgarii, Czechach i Słowacji różnica między miastami a obszarami wiejskimi przekracza 4 pkt proc. Średnio w UE udział wydatków na energię wynosi 7,1 proc. na obszarach wiejskich, 6,2 proc. w małych miastach i na przedmieściach oraz 5 proc. w miastach.

W sumie - jak czytamy - w latach 2022-2023 odsetek obywateli Unii Europejskiej, którzy nie byli w stanie dostatecznie ogrzać swoich domów, wzrósł o 17 proc. – z 41 mln w 2022 r. do 48 mln w 2023 r. i dotyczył 10,6 proc. obywateli UE.

Podano, że obszary wiejskie w UE charakteryzują się najwyższym wskaźnikiem renowacji poprawiających efektywność energetyczną; 29 proc. mieszkańców obszarów wiejskich, 25 proc. mieszkańców małych miast i przedmieść oraz 23 proc. mieszkańców dużych miast mieszka w domach, w których przeprowadzono renowacje w ciągu pięciu lat. Chodzi m.in. o poprawę termoizolacji, wymianę okien jednokomorowych i wymianę źródła ciepła. "Nieco wyższy odsetek renowacji na obszarach wiejskich UE może być powodowany m.in. tym, że większość (79 proc.) wiejskiej zabudowy to domy wolnostojące lub bliźniacze, o niższej efektywności energetycznej" - ocenili autorzy publikacji.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce. (PAP)

ewes/ pad/

Tego jeszcze nie grali! Dokładają drona DJI do karty kredytowej w Citi Handlowym

Tego jeszcze nie grali! Dokładają drona DJI do karty kredytowej w Citi Handlowym

Powiązane: Bieda w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło