Tylko 32 proc. pracowników hybrydowych może samodzielnie decydować o miejscu pracy

17 godziny temu 3
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
WAKACJE NA GIEŁDZIE

2025-07-06 15:10

publikacja
2025-07-06 15:10

Tylko 32 proc. pracowników hybrydowych może samodzielnie decydować, czy danego dnia będzie pracować w domu czy w firmie - wskazano w opublikowanym w czwartek raporcie Colliers Define. Największą swobodę mają specjaliści IT i usług biznesowych, a najmniejszą pracownicy biurowi z branży produkcyjnej.

Tylko 32 proc. pracowników hybrydowych może samodzielnie decydować o miejscu pracy
Tylko 32 proc. pracowników hybrydowych może samodzielnie decydować o miejscu pracy
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Jak wskazują dane z badania Colliers Define, 44 proc. pracowników spędza w biurze 4-5 dni w tygodniu.

Najwięcej czasu w siedzibie pracodawcy spędzają pracownicy z sektora publicznego (średnio 4,1 dnia w tygodniu) i produkcji (4 dni w tygodniu), najmniej z sektorów: IT (ok. 2,3 dnia w tygodniu) i usług dla biznesu (ok. 2,7 dnia w tygodniu). Tymczasem - jak wynika z badania - respondenci oczekują zmniejszenia pracy stacjonarnej o jeden dzień w tygodniu.

"Ten symboliczny „minus jeden”, pożądany przez pracowników ze wszystkich sektorów, ujawnia napięcie pomiędzy wdrażaną praktyką organizacji a realnymi potrzebami zespołów" - czytamy w opracowaniu z raportu.

Wzrost napięć - jak uznali autorzy badania - powoduje także ograniczona autonomia, ponieważ tylko 32 proc. badanych może samodzielnie decydować o miejscu pracy w danym dniu. Większość firm kieruje się natomiast procedurami i politykami organizacyjnymi lub pozostawia ustalenie tej kwestii na poziomie zespołu. Największą swobodę mają specjaliści IT i usług biznesowych, gdzie ponad 40 proc. osób samodzielnie ustala swój grafik, a najmniejszy wpływ na własny harmonogram pracy zdalnej deklarują pracownicy biurowi z branży produkcyjnej. W tym sektorze tylko co piąty pracownik może dowolnie kształtować swój grafik, decydując, kiedy pracuje z biura, a kiedy z domu.

"Z jednej strony zwiększenie elastyczności to mniejsza przewidywalność i zwiększony poziom wyzwań zarządczych. Z drugiej strony, sztywne reguły i stały grafik mogą osłabiać zaangażowanie i poczucie sprawczości, które przekładają się na wiele aspektów funkcjonowania organizacji" – zaznaczyła partnerka i dyrektorka Colliers Define Dorota Osiecka.

Wyniki raportu pokazują, że w branżach, w których jest większa swoboda w kształtowaniu własnego grafiku pracy, pracownicy bardziej doceniają warunki, które zapewnia im firma. Najbardziej pozytywne oceny wystawili pracownicy sektorów IT oraz usług dla biznesu. Chwalą m.in.: ergonomię stanowisk, dostęp do światła dziennego, jakość powietrza i dodatkowe przestrzenie w biurze, dostęp do sprzętu, stabilnego internetu oraz firmowych zasobów.

Na drugim biegunie znalazły się sektor publiczny i obsługa klienta. Pracownicy tych branż najczęściej narzekają na brak ergonomicznych stanowisk, ograniczony dostęp do firmowych systemów oraz niewystarczające wyposażenie techniczne, co znacząco utrudnia efektywną pracę.

Z kolei okolice biura oraz jego lokalizację najwyżej oceniają pracownicy bankowości, ubezpieczeń i inwestycji (aż 90 proc. pozytywnych ocen), najniżej – pracownicy produkcji, gdzie tylko 47 proc. z nich jest zadowolonych z infrastruktury wokół biura.

Według autorów raportu, różnorodność podejść do pracy hybrydowej sprawia, że nie istnieje jeden, uniwersalny model skuteczny dla wszystkich organizacji.

"To, co sprawdza się w jednej firmie, w innej może przynieść odwrotny efekt. Kluczowe jest więc indywidualne podejście, oparte na dogłębnej analizie kultury organizacyjnej, warunków pracy oraz potrzeb zespołu" - napisano.

"Z jednej strony, rosnąca potrzeba elastyczności i autonomii jest wyraźnym sygnałem, że pracownicy oczekują większego wpływu na sposób i miejsce wykonywania swoich obowiązków. Z drugiej – firmy muszą zadbać o efektywność, spójność kultury organizacyjnej oraz optymalne wykorzystanie przestrzeni biurowych" – podsumowała Dorota Osiecka.

Badanie zostało przeprowadzone na próbie 1034 polskich pracowników biurowych, którzy spełniali następujące warunki: wykonywali pracę umysłową, biurową i współpracowali na stałe z jedną organizacją; mieli zapewnioną możliwość pracy z biura, niezależnie od tego, czy z tej możliwości korzystali czy nie; podróż do biura firmy nie zajmowała im dłużej niż 90 minut. (PAP)

ewes/ malk/

Masz 18-26 lat? Załóż konto i zyskaj do 400 zł nagrody!

Masz 18-26 lat? Załóż konto i zyskaj do 400 zł nagrody!

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło