Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
- Całościowa ocena geriatryczna (COG) pozwala określić zakres występujących zaburzeń zdrowotnych i ustalić priorytety w leczeniu, rehabilitacji oraz opiece nad pacjentem
- — Czasem pacjent proszony jest o wykonanie prostych testów oceniających równowagę i ogólną sprawność fizyczną. Kolejnym etapem jest ocena stanu psychicznego. Jeśli zachodzi taka potrzeba, przeprowadzana jest ocena funkcji poznawczych — wyjaśnia geriatra lek. Judyta Samul-Jastrzębska. Specjalistka podpowiada, co należy zabrać ze sobą na wizytę
- Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami lub doświadczeniami? Jak wyglądała twoja wizyta u lekarza u geriatry? Napisz do mnie: karolina.branska@medonet.pl
- Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu
Kim jest geriatra? W tych sytuacjach możesz zgłosić się do lekarza
Geriatra to lekarz, który specjalizuje się w zagadnieniach zdrowotnych u pacjentów powyżej 60. r.ż. Wyróżnia się kompleksowym podejściem do leczenia schorzeń występujących w tej grupie wiekowej. W związku z tym łączy w sobie elementy różnych specjalizacji, co zmniejsza potrzebę odwiedzania wielu lekarzy. Jest to szczególnie korzystne w przypadku pacjentów z wieloma schorzeniami. Geriatrzy oceniają pacjenta całościowo, udzielając porad w poradniach geriatrycznych, w domu pacjenta lub na oddziałach geriatrycznych w szpitalach, biorąc również pod uwagę interakcje między lekami przepisywanymi przez różnych specjalistów, aby zapobiec ich niepożądanym skutkom.
Całościowa ocena geriatryczna (COG) pozwala określić zakres występujących zaburzeń zdrowotnych i ustalić priorytety w leczeniu, rehabilitacji oraz opiece nad pacjentem. W ramach COG lekarz ocenia m.in. jakość widzenia i słuchu, stan skóry, obecność samotności i objawów depresji, doświadczenia bólowe, potencjalne skutki uboczne leków, wyniki badań diagnostycznych, a także stopień zaburzeń pamięci i trudności z poruszaniem się. Bierze też pod uwagę sytuację rodzinną i środowiskową pacjenta, np. stratę bliskiej osoby, wsparcie rodziny w opiece oraz zdolność do samodzielnego funkcjonowania. Na podstawie zebranych informacji lekarz geriatra ustala dalsze kroki w leczeniu i opiece nad pacjentem.
Polecamy także: Eksperci od długowieczności robią to codziennie. Badania potwierdzają: to wydłuża życie.
Tak wygląda wizyta u lekarza geriatry
— Zazwyczaj podczas pierwszej wizyty geriatra zbiera szczegółowy wywiad i bada pacjenta. Może dokonać pomiarów antropometrycznych, ocenić siłę mięśniową, ewentualne objawy bólowe. Czasem pacjent proszony jest o wykonanie prostych testów oceniających równowagę i ogólną sprawność fizyczną. Kolejnym etapem jest ocena stanu psychicznego. Jeśli zachodzi taka potrzeba, przeprowadzana jest ocena funkcji poznawczych. W zależności od ograniczeń czasowych może odbyć się ona na tej samej lub kolejnej wizycie — mówi w rozmowie z Medonetem lek. Judyta Samul-Jastrzębska, geriatra.
— Osobiście bardzo cenię sobie również wizyty pacjentów mniej obciążonych, którzy chcą zasięgnąć porady w zakresie profilaktyki, aby jak najdłużej cieszyć się sprawnością i samodzielnością w życiu codziennym. W moim odczuciu jest to nadrzędny cel geriatrii — dodaje ekspertka.
To może cię zainteresować: Tak powinna wyglądać suplementacja witaminą D3 u seniorów. Ważna jest nie tylko odpowiednia dawka.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoSpecjalistka podpowiada, aby przed wizytą spisać na kartce najważniejsze problemy zdrowotne i niepokojące objawy oraz pytania, które pacjent chce zadać lekarzowi. Ponadto, aby maksymalnie wykorzystać czas konsultacji, na pierwszą wizytę u geriatry, należy zabrać kilka rzeczy:
- listę wszystkich przyjmowanych leków i suplementów diety (z dawkami oraz godzinami przyjmowania),
- wcześniejszą dokumentację medyczną, np. informacje z poradni specjalistycznych, wyniki ostatnich badań, karty wypisowe ze szpitali,
- okulary lub aparat słuchowy, o ile senior z nich korzysta,
- wygodne ubranie, które ułatwi sprawne przeprowadzenie badania fizykalnego oraz wykonanie ewentualnych testów sprawnościowych.
Redakcja poleca: Polscy seniorzy na emeryturze chcą pracować. Psycholog: nasz mózg to lubi.
Jeśli senior ma problemy z pamięcią, na wizycie koniecznie obecny powinien być opiekun. —Po zebraniu wywiadu i zbadaniu pacjenta lekarz wydaje zalecenia i informuje o terminie wizyty kontrolnej. Może też zlecić badania dodatkowe lub konsultacje innych specjalistów, a także zalecić szczepienia profilaktyczne — podsumowuje geriatra w rozmowie z Medonetem.