Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
- Mandat za brak gaśnicy może wynosić nawet 5 tys. zł
- Gaśnica musi być nie tylko obecna, ale też ważna i zalegalizowana
- Najlepiej umieścić ją w miejscu łatwo dostępnym – niekoniecznie w bagażniku
- Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu
Dlaczego gaśnica w samochodzie jest obowiązkowa?
Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego samochodu jeżdżącego po polskich drogach jest gaśnica. Obowiązek ten dotyczy zarówno aut prywatnych, jak i firmowych. Co do zasady powinna to być gaśnica uniwersalna — odpowiednia będzie gaśnica ABC, ponieważ w samochodzie znajdziemy wiele elementów będących ciałami stałymi. Brak gaśnicy lub jej niesprawność naraża nas na mandat.
Ile wynosi mandat za brak gaśnicy?
Brak gaśnicy może wiązać się dla nas z konsekwencjami, głównie finansowymi. Po zaostrzeniu przepisów mandat za brak gaśnicy może wynieść od 20 do 5 tys. zł. Policjanci sprawdzają podstawowe wyposażenie podczas kontroli drogowych, także tych rutynowych. Z reguły mundurowi nie sięgają jednak po najdotkliwsze kary, a mandat za brak gaśnicy zwykle wynosi od 50 do 200 zł.
- Sprawdź: Pan Adam dostał mandat, mimo że miał gaśnicę w aucie. Policjant miał argumenty i duże widełki kary
Legalizacja gaśnicy – co oznacza i ile kosztuje?
Nie wystarczy posiadać gaśnicy, musi być jeszcze zalegalizowana. Datę przydatności urządzenia znajdziemy na naklejce butli. Po jego upłynięciu sprzęt musi przejść przegląd techniczny, za który zapłacimy kilkadziesiąt złotych. Jeśli będzie sprawny, otrzymamy naklejkę z nową datą. Innym rozwiązaniem jest kupno i zalegalizowanie nowej gaśnicy, co będzie wiązało się z nieco większymi kosztami.
Jeśli policja wykryje, że nasza gaśnica straciła termin ważności, zostaniemy ukarani mandatem jak w przypadku jej braku.
Gdzie trzymać gaśnicę w samochodzie? Tego lepiej nie ignorować
Gaśnica powinna znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, by w razie potrzeby jej użycia od razu po nią sięgnąć. Przepisy nie precyzują jednak, gdzie dokładnie ma się znajdować. Z różnych względów dla wielu kierowców bagażnik to wygodne miejsce. Policjant może jednak zakwestionować taki wybór, stwierdzając, że zamknięty bagażnik nie jest łatwo dostępnym miejscem.