Te sześć leków zabierz ze sobą na wakacje. Farmaceuta radzi

1 tydzień temu 17
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Przygotowywanie się do wyjazdu w odległe zakątki świata bywa trudne, szczególnie gdy kompletujemy apteczkę. Ciężko zaplanować wszystko z wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli nagła dolegliwość "złapie" nas w hotelu lub na plaży. Specjalista w dziedzinie farmacji Ashley Ó Dubháin podkreśla, że jest kilka leków, które warto zabrać, aby zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych niespodzianek w trakcie podróży.

Elektrolity na wakacjach to podstawa

Osobom wybierającym się w regiony, gdzie panuje wyższa temperatura i wilgotność, farmaceuta rekomenduje zabranie zestawu elektrolitów. Dzięki nim zadbamy o zachowanie właściwej równowagi płynów w organizmie, a to szczególnie istotne przy wzmożonym poceniu w gorącym klimacie.

Uzupełnienie poziomu sodu i innych soli mineralnych pozwala utrzymać prawidłowe funkcjonowanie mięśni oraz nerwów. W ten sposób można uniknąć nagłych zawrotów głowy, osłabienia i innych uciążliwych objawów odwodnienia.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Leki przeciwalergiczne na wakacjach

Osoby podatne na alergie mogą także potrzebować leku przeciwhistaminowego, np. zawierającego cetyryzynę lub loratadynę. Zdaniem farmaceuty sprawdzają się przy uczuleniach na owady, także, gdyby skóra i organizm reagują w nieprzewidywalny sposób na nowe warunki, w tym na lokalną kuchnię.

Leki na dolegliwości żołądkowe na wakacjach

Jeśli ktoś nie jest przyzwyczajony do miejscowych potraw, często zdarzają się problemy trawienne. Z tego względu na liście ważnych pozycji znajduje się preparat hamujący biegunkę, łatwo dostępny w większości aptek bez recepty. Jego zadaniem jest szybkie złagodzenie uciążliwych objawów, aby wczasowicz nie spędził większości wakacyjnego wypoczynku w toalecie.

Warto przeczytać: Jak leczyć zemstę sułtana w Turcji? Potrafi zrujnować wakacje

Probiotyki i leki przeciwbólowe na wakacjach

Wielu turystów wybiera miejsca, w których jakość wody czy żywności może budzić zastrzeżenia. W takich przypadkach farmaceuta rekomenduje rozpoczęcie przyjmowania probiotyków kilka tygodni przed wyjazdem. Pomagają odbudować naturalną florę bakteryjną jelit i mogą zmniejszyć ryzyko dolegliwości trawiennych podczas urlopu.

Z kolei środki przeciwbólowe mogą okazać się potrzebne przy nagłych migrenach, bólach zębów czy mięśni. Najczęściej wybierane są produkty zawierające paracetamol lub ibuprofen, jednak zawsze należy dostosować wybór do własnych wymagań zdrowotnych i w razie wątpliwości poradzić się lekarza.

Sprawdź koniecznie: To już współczesna plaga. Eksperci ostrzegają przed "ciemną stroną" leków przeciwbólowych

Maści i kremy ze sterydami na wakacjach

Maści i kremy ze sterydami mogą okazać się niezbędne, jeśli ukąsi nas owad. Nie wszystkie tego typu preparaty będą jednak dla nas dobre, dlatego, zanim je kupimy, warto skonsultować się z lekarzem.

Kompletując apteczkę na wakacje, należy pamiętać o jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy. Jeśli lecimy samolotem do innego państwa, trzeba sprawdzić, czy możemy mieć przy sobie określone leki. W niektórych krajach część z nich może zostać nam odebrana. Warto sprawdzić m.in. tzw. "listę antywywozową" leków, których nie wolno wywozić z Polski, znajdującą się w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia.

Przeczytaj źródło