Te dwa nawyki matki wpływają na otyłość dziecka? Dane z 27 lat nie zostawiają złudzeń

1 tydzień temu 17
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Zespół naukowców z USA przeanalizował dane dotyczące rozwoju dzieci od niemowlęctwa do przedpokwitaniowego. Badanie pozwoliło na identyfikację dwóch głównych ścieżek rozwoju BMI. U większości dzieci (ponad 89 proc.) wskaźnik masy ciała rozwijał się typowo, z początkowym spadkiem po pierwszym roku życia, a następnie stopniowym wzrostem po szóstym roku. Jednak niecałe 11 proc. dzieci wykazywało odmienny wzorzec, związany z czynnikami prenatalnymi.

Polecamy: Otyłość dzieci w Polsce. "Oceniają ich wygląd, stygmatyzują"

Dzieci, których matki paliły w ciąży lub miały wysoki BMI przed ciążą, nie doświadczały typowego spadku BMI po pierwszym roku życia. Zamiast tego zaczynały szybko przybierać na wadze już w czwartym roku życia. Chang Liu, adiunkt psychologii na WSU, podkreśla, że dzieci z tej grupy osiągają średni wskaźnik BMI powyżej 99. percentyla już w wieku 9 lat.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Wczesna identyfikacja i interwencja

Liu i jego zespół, składający się z prawie 40 badaczy z różnych instytucji, wykorzystali dane z programu ECHO, obejmujące okres od stycznia 1997 r. do czerwca 2024 r. Dzięki zaawansowanemu modelowaniu statystycznemu udało się zidentyfikować indywidualne różnice w rozwoju dzieci oraz czynniki ryzyka związane z otyłością u dzieci. Choć badanie nie daje jednoznacznych przyczyn, wcześniejsze badania sugerują, że palenie i otyłość matki mogą wpływać na metabolizm płodu.

Otyłość dziecięca niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne i ekonomiczne. Liu podkreśla, że wczesna identyfikacja dzieci zagrożonych otyłością i skuteczna interwencja mogą znacząco zmniejszyć jej występowanie oraz długoterminowe skutki zdrowotne. Wskazuje na potrzebę dalszych badań nad mechanizmami biologicznymi oraz wpływem czynników genetycznych i środowiskowych.

Trójtorowe podejście do zapobiegania

Liu proponuje trójtorowe podejście do zapobiegania otyłości dziecięcej. Po pierwsze, wspieranie kobiet w wieku rozrodczym w osiąganiu zdrowej masy ciała i rzuceniu palenia przed ciążą. Po drugie, kontrolowanie przyrostu masy ciała w czasie ciąży. Po trzecie, intensywne monitorowanie i wczesna interwencja dla dzieci z niespadającymi wzorcami BMI, zwłaszcza tych z zidentyfikowanymi czynnikami ryzyka.

Źródło informacji: Polska Agencja Prasowa

Przeczytaj źródło