Tak pozbędziesz się "zapachu starego człowieka". Kluczowa jest jedna zmiana

1 tydzień temu 24
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Skąd się bierze "zapach starego człowieka"?

Nawet utrzymując wyjątkowo skrupulatną higienę i środki zapobiegawcze, nie zawsze da się zamaskować charakterystyczny zapach, który można wyczuć od starszej osoby. Niektórym kojarzy się bardzo pozytywnie — z przytulaniem dziadków czy rodziców. Inni uznają go za nieprzyjemny, jako połączenie ziemi, trawy i naftaliny. Jakby tego nie ująć, zapach staruszka nie jest wytworem wyobraźni.

Już w 2001 r. naukowcy z Jokohamy w Japonii zdecydowali się sprawdzić, skąd bierze się charakterystyczny zapach starszych ludzi. Zgodnie z wynikami badań opublikowanymi w czasopiśmie medycznym "Journal of Investigative Dermatology" za woń jest odpowiedzialny 2-nonenal, który powstaje w wyniku rozpadu nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-7 na powierzchni skóry — ich ilość wzrasta nawet sześciokrotnie wraz z wiekiem. Pisaliśmy o tym także TUTAJ. Drugim ważnym czynnikiem, który może wpływać na wydzielanie zapachu przez starsze osoby, jest zmniejszona ilość potu.

Japońskie badania z 2021 r. z wynikami opublikowanymi w "Skin Research And Technology przez International University of Health and Welfare" pokazały z kolei, że obniżona produkcja kolagenu wpływa na mniejsze wydzielanie potu przez pory skóry, co oznacza zminimalizowaną aktywność bakterii, zmienia się zatem zapach. Spadek ilości kolagenu ma związek też ze zmniejszoną produkcją sebum, co również nie pozostaje bez wpływu na woń, którą wydzielamy.

Powyższe zmiany w organizmie w połączeniu z dietą, stanem zdrowia oraz genetyką przyczyniają się do rozpoznania zapachu jako charakterystycznego dla starszych osób.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Tak zmniejszysz charakterystyczny zapach

Chociaż bardzo byśmy chcieli, starczego zapachu nie da się zamaskować od zewnątrz. 2-nonenal nie rozpuszcza się w wodzie, więc nawet najdokładniejsza kąpiel nie pozwoli zmyć zapachu z powierzchni skóry. Stosowanie wody toaletowej też może nie pomóc, wręcz przeciwnie — zintensyfikować zapach, który będzie dla wielu osób bardzo nieprzyjemny.

Rozwiązaniem problemu może okazać się dieta bogata w dwa kluczowe antyoksydanty — ergotioneinę oraz spermidynę. Pierwszy z nich hamuje peroksydację lipidów, zaś drugi aktywuje proces regeneracyjny (autofagię), który ma na celu usunięcie uszkodzonych komórek, a zatem wsparcie odnowy komórkowej. Najwięcej tych antyoksydantów znajdziemy w grzybach shiitake oraz boczniakach.

Źródłem spermidyny są dodatkowo dojrzewające sery, rośliny strączkowe (soja czy soczewica), brokuły, szpinak, kalafior oraz produkty pełnoziarniste. Z kolei ergotioneina będzie obecna w borowikach, ostrygach, fasoli czarnej, otrębach owsianych, a także wątrobie i nerkach zwierzęcych.

Leslie Kenny z Oxford Heathspan w rozmowie z NY Post podkreśliła, że chcąc uniknąć charakterystycznego zapachu najlepiej sięgnąć po grzyby korzeniowe, czyli shiitake i boczniaki.

Sprawdź koniecznie: Borowiki i inne grzyby mogą łagodzić objawy depresji

Inne sposoby na pozbycie się "zapachu staruszka"

Nie tylko dieta bogata w antyoksydanty może pomóc zminimalizować zapach charakterystyczny dla starszych osób. Ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu. Można też wypróbować kosmetyki z ekstraktem z persymony, które rozpuszczają 2-nonenal, a tym samym pomagają wyeliminować woń.

Przeczytaj źródło