Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
- Weź udział w największym badaniu zdrowia w Polsce!
- Więcej aktualnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Onetu
Kto może dostać skierowanie do sanatorium?
Leczenie w sanatorium możliwe jest po uzyskaniu skierowania z NFZ, ZUS, KRUS lub odpłatnie, jeśli zdecydujemy się na usługi prywatne. Aby uzyskać skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, należy udać się na wizytę do lekarza rodzinnego lub innego lekarza specjalisty, który na podstawie zebranych danych i ostatnich badań wystawi e-skierowanie do sanatorium.
E-skierowanie jest automatycznie wysyłane do właściwego wojewódzkiego oddziału NFZ. Nie trzeba już stawiać się w oddziale osobiście. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość śledzenia etapów rozpatrywania skierowania w Internetowym Koncie Pacjenta. Tutaj znajdziesz wszystkie informacje o aktualnych zasadach wyjazdów do sanatorium.
Niestety mimo wszelkich udogodnień, na wyjazd do sanatorium zwykle czeka się kilka miesięcy. W niektórych przypadkach można ten czas oczekiwania skrócić, np. korzystają z tzw. wyjazdu ze zwrotu — o tym, jak to zrobić pisaliśmy w tym artykule.
Inną opcją jest skorzystanie z turnusu rehabilitacyjnego. Lekarz może wysłać na niego pacjenta, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy i istnieje szansa, że odzyska tę zdolność po rehabilitacji. Z takim orzeczeniem na wyjazd do sanatorium czeka się dużo krócej, a co więcej jest on finansowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoJak skorzystać z rehabilitacji leczniczej?
Najważniejszym dokumentem jest wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS wypełniony przez lekarza. To właśnie lekarz decyduje o tym, czy pacjent jest zagrożony utratą zdolności do pracy i czy kwalifikuje się do skorzystania z turnusu rehabilitacyjnego.
Wypełniony wniosek składa się w dowolnej placówce ZUS. Lekarz prowadzący leczenie może też złożyć wniosek elektronicznie w twoim imieniu.
Ponadto trzeba spełnić jedno z następujących kryteriów: posiadać ubezpieczenie z ZUS (pracować zawodowo), pobierać zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne, pobierać rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Jak czytamy na stronie zus.pl z rehabilitacji można również skorzystać, jeśli "podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym obecnie przebywasz, lekarz orzecznik stwierdzi taką potrzebę" lub jeśli "starasz się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy".
Ile trwa rehabilitacja lecznicza?
Po złożeniu wniosku możesz uzyskać orzeczenie w sprawie rehabilitacji. Wydaje je orzecznik ZUS po przeprowadzeniu badania lub na podstawie zgromadzonej dokumentacji z leczenia. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, dostaniesz pocztą zawiadomienie o terminie i miejscu rehabilitacji.
Jeden turnus trwa 24 dni, ale po uprzedniej zgodzie ZUS, może on zostać wydłużony lub skrócony. Po zakończonej rehabilitacji otrzymasz dokument, w którym zawarte będą najistotniejsze informacje o przebiegu rehabilitacji oraz o stanie zdrowia.
Co ważne, koszty rehabilitacji — leczenia, zakwaterowania oraz wyżywienia pokrywa Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zwraca on również koszty dojazdu na miejsce najtańszym środkiem komunikacji publicznej z miejsca twojego zamieszkania do miejsca docelowego.