Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
"Projekt ustawy wyposaża sądy w instrumenty prawa procesowego, które pozwolą na usprawnienie postępowania i rozładowanie zatorów wynikających z intensywnego napływu w krótkim czasie ogromnej liczby spraw frankowych. Wprowadzane uregulowania o charakterze szczególnym umożliwiają sprawniejsze rozpoznawanie spraw frankowych i służą zapewnieniu skutecznej ochrony praw konsumentów" - napisano w uzasadnieniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także:
Znany miliarder bez cenzury o analitykach biznesowych. "Niewiele w życiu widzieli"
MS pisze, że możliwość wprowadzenia nadzwyczajnych rozwiązań wynika z faktu, że przeważająca większość występujących w tych sprawach zagadnień prawnych została wyjaśniona w orzecznictwie - przede wszystkim Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jak również Sądu Najwyższego.
"Co więcej, sprawy frankowe charakteryzują się niezwykle powtarzalnym stanem faktycznym. Orzecznictwo na ich tle jest obecnie niemal całkowicie jednolite. Według danych gromadzonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, spośród spraw frankowych rozpoznawanych w sądach okręgowych I instancji w postępowaniu procesowym - w I kwartale 2025 r. wyroki oddalające powództwo zapadły w tylko 3 proc. spraw zakończonych w tym okresie statystycznym (na łączną liczbę 20 928 załatwionych spraw, oddalono 659 powództw)" - napisano.
Sześć lat czekania na pierwszą rozprawę
Rząd planuje przyspieszyć rozpatrywanie spraw frankowych. W II kwartale 2025 roku ma zostać przyjęta ustawa usprawniająca procedury sądowe, obejmująca mediacje, uproszczenie postępowań i nowe zabezpieczenia dla konsumentów. To odpowiedź na przeciążenie sądów blisko 200 tys. takimi sprawami.
Proponowane regulacje mają na celu uproszczenie i przyspieszenie procedur sądowych w sprawach frankowych. Jednym z kluczowych rozwiązań będzie wstrzymanie obowiązku spełniania przez konsumenta świadczeń wynikających z umowy kredytu w momencie doręczenia pozwu bankowi. Ograniczy to konieczność rozpatrywania wniosków o zabezpieczenie składanych przez konsumentów.
Kolejną istotną zmianą jest umożliwienie orzekania na posiedzeniach niejawnych oraz przeprowadzania przesłuchań stron na piśmie lub w formie zdalnej. Projekt przewiduje również możliwość jednoczesnego rozliczenia roszczeń banku i konsumenta w jednym postępowaniu, co ma zwiększyć efektywność sądów. Projekt zakłada również rozwój mediacji jako alternatywnego sposobu rozwiązywania sporów.
Źródło: