Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera
Ukraińskie służby poinformowały o akcji w piątek 27 czerwca w godzinach wieczornych, przy czym nie przedstawiono materiałów wizualnych (zdjęć czy filmów) potwierdzających rosyjskie straty. Wiadomo jedynie, że była to połączona operacja SBU i SOS, a do jej realizacji wykorzystano drony dalekiego zasięgu. Jako że Ukraina nie dysponuje pociskami rakietowymi zdolnymi uderzyć w cel odległy o 1000 km lub więcej, do ataków na infrastrukturę krytyczną na terenie Rosji wykorzystuje się właśnie bezzałogowce.
"Ataki spowodowały również pożar w technicznej i operacyjnej części wrogiego lotniska, które jest krytycznie ważną infrastrukturą obiektu wojskowego. To tam wróg przygotowuje samoloty do lotów, przeprowadza ich rutynową konserwację i naprawy" – podały ukraińskie służby w komunikacie. Lotnisko Marinowka w obwodzie wołgogradzkim już wcześniej było celem ataków Ukraińców – często stacjonują tam rosyjskie samoloty wielozadaniowe takie jak Su-24 i Su-34.
Strona rosyjska pośrednio potwierdza straty w ataku Ukrainy
Jak wspominaliśmy, Ukraińcy nie podzielili się materiałami potwierdzającymi rosyjskie straty, a sami Rosjanie nie przedstawili oficjalnego stanowiska. Niemniej prorosyjski kanał nadawczy na Telegramie Fighterbomber powiązany z lotnictwem wojskowym Federacji Rosyjskiej, który wielokrotnie informował o akcjach kremlowskich samolotów, odniósł się do doniesień ukraińskich służb.
W emocjonalnym komentarzu czytamy o tym, że szkody faktycznie były znaczne:
Nie ma sensu komentować Marinowki. Kolejna runda wielomiliardowych strat rubli, której można było i należało zapobiec. I byłoby miło, gdyby nie tylko Ukraińcy zostali pociągnięci do odpowiedzialności za to. W przeciwnym razie to będzie się po prostu powtarzać.
Jeden samolot Su-34 wyceniany jest na ok. 50 mln dol., co oznacza, że całkowite straty Kremla po ukraińskiej akcji mogą wynieść ponad 100 mln dol.
Su-34. Co potrafi jeden z najważniejszych samolotów Rosji?
Suchoj Su-34 (w NATO pod kodową nazwą Fullback) to dwusilnikowy, dwuosobowy samolot bojowy mogący operować jako klasyczny myśliwiec, bombowiec lub samolot szturmowy. Konstrukcję oparto w dużej mierze na jednostce Su-27, choć wystarczy spojrzeć na przód maszyny, by zauważyć spore różnice pomiędzy tymi maszynami. W Su-34 piloci siedzą bowiem obok siebie w całkowicie przeprojektowanym kokpicie zbudowanym z myślą o wysokim komforcie załogi.
Su-34Fasttailwind / Shutterstock
Su-34 lata też na wysokości do 17 km, rozpędza się do prędkości 1,8 macha przy pełnym obciążeniu i dysponuje sporym zasięgiem aż 4 tys. km, który może być dodatkowo zwiększony dzięki możliwości tankowania w powietrzu. Samolot wytrzymuje też przeciążenia ponad 9 g i może przenosić 14 t różnorodnego uzbrojenia obejmującego m.in. pociski manewrujące dalekiego zasięgu.
Su-34 to obecnie jedne z ważniejszych maszyn w arsenale Rosji ze względu na szybujące bomby precyzyjne z modułem UMPK. O używanych przez Rosjan w Ukrainie "głupich" bombach pisaliśmy w 2022 r. Chodzi o tzw. bomby grawitacyjne, które nie mają wbudowanego systemu kierowania na cel i opierają swoją skuteczność głównie na czystej sile wybuchu, a nie precyzji uderzenia.
- Przeczytaj także: Przestrzeń kosmiczna kluczowa dla NATO. Nowe strategie obronne
Zwykłe bomby są konwertowane na inteligentne za pomocą systemów UMPK (ujednolicony moduł do szybowania i naprowadzania). Rozwiązanie to pozwala przekształci stare poradzieckie bomby grawitacyjne FAB-500М-62, których Rosja ma pod dostatkiem, w bardzo precyzyjny środek rażenia o zwiększonym zasięgu, o czym boleśnie przekonali się Ukraińcy na początku 2024 r. Dlatego właśnie Su-34 jako bombowce są jednymi z kluczowych samolotów w arsenale Putina.
Szukacie przydatnego gadżetu? To sprawdźcie oferty na te popularne lornetki w różnych przedziałach cenowych:
- Lornetka NIKON Monarch M7 10x42 — sprawdź ofertę w sieci
- Lornetka DELTA OPTICAL Discovery 10-22x50 — sprawdź ofertę w sieci
- Lornetka VORTEX Diamondback HD 10x50 — sprawdź ofertę w sieci
- Lornetka DELTA OPTICAL Voyager II 10x50 WA — sprawdź ofertę w sieci
- Lornetka NIKON Aculon A211 Zoom 10-22x50 — sprawdź ofertę w sieci