Smartfon z ulgą w PIT. Skarbówka przyznaje rację chorej na cukrzycę

2 tygodni temu 12
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Dominika Florek2025-06-24 06:00redaktor Bankier.pl

publikacja
2025-06-24 06:00

Skarbówka ponownie potwierdza korzystne dla podatników stanowisko. W nowej interpretacji podatkowej KIS wskazał, że telefony komórkowe z odpowiednią aplikacją mogą być wydatkiem odliczanym od dochodu w PIT. Pod warunkiem że służą monitorowaniu stanu zdrowia osoby niepełnosprawnej. 

Smartfon z ulgą w PIT. Skarbówka przyznaje rację chorej na cukrzycę
Smartfon z ulgą w PIT. Skarbówka przyznaje rację chorej na cukrzycę
fot. Halfpoint / / Shutterstock

Osoba niepełnosprawna może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej przy zakupie smartfonów, jeżeli są one faktycznie niezbędne do codziennego funkcjonowania – orzekł Dyrektor KIS. Dotyczy to nawet dwóch urządzeń: dla chorego i dla opiekuna, jeśli oba wspierają leczenie i reagowanie w sytuacjach zagrożenia zdrowia.

Nie każdy telefon, ale… jeśli służy zdrowiu

Podatniczka z cukrzycą typu 1, posiadająca orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, uzyskała pozytywną interpretację indywidualną w zakresie prawa do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej w PIT. Chodziło o planowany zakup dwóch telefonów komórkowych – jednego dla niej i jednego dla jej męża – które będą wykorzystywane do ciągłego monitorowania poziomu glukozy we krwi.

Jak sztuczna inteligencja wpłynie na pracę księgowych

Zgodnie z opisanym przez wnioskodawczynię stanem faktycznym, kobieta zamierza korzystać z systemu monitorującego glikemię, który wymaga połączenia z dedykowaną aplikacją na telefonie. Aplikacja ta przesyła dane w czasie rzeczywistym również na drugi telefon – należący do męża – dzięki czemu mógłby kontrolować jej stan zdrowia oraz reagować w nagłych sytuacjach (np. gdy nie może się obudzić z powodu hipoglikemii). Podatniczka w składnym wniosku wskazuje, że korzystanie z takiego systemu zalecił jej lekarz.

W interpretacji z czerwca 2025 r. Dyrektor KIS przyznał, że zakup tych telefonów może zostać uznany za wydatek na indywidualny sprzęt ułatwiający wykonywanie czynności życiowych, co mieści się w katalogu wydatków wskazanych w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT. Choć telefony nie figurują w wykazie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (czyli nie kwalifikują się pod pkt 2a tego przepisu), to ich zastosowanie – w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem – czyni je sprzętem dostosowanym do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Warunki odliczenia telefonu w PIT

W wydanej interpretacji indywidualnej fiskus podkreśla, żeby odliczyć wydatki na zakup telefonu od dochodu w rocznym rozliczeniu PIT w  ramach ulgi rehabilitacyjnej, podatniczka musi spełnić wszystkie ustawowe warunki, m.in.:

  • posiadać orzeczenie o niepełnosprawności (w tym przypadku: umiarkowany stopień),
  • sfinansować zakup w całości z własnych środków,
  • uzyskać imienną fakturę za oba urządzenia,
  • nie otrzymać dofinansowania z żadnego funduszu (NFZ, PFRON, ZFRON, itp.),
  • nie odliczyć wydatku w ramach kosztów uzyskania przychodu ani ryczałtu.

Jednocześnie organ podatkowy przypomniał w wydanej interpretacji indywidualnej, że decydujące znaczenie ma funkcja, jaką dany sprzęt pełni w związku z niepełnosprawnością, a nie jego powszechne zastosowanie. 

Interpretacja podatkowa wydana przez Dyrektora KIS może sugerować, że fiskus zaczyna dostrzegać rolę nowoczesnych technologii w codziennym funkcjonowaniu osób z niepełnosprawnościami. Jeżeli telefon komórkowy, wyposażony w specjalistyczną aplikację, realnie wspiera leczenie i bezpieczeństwo chorego, może po spełnieniu określonych warunków, zostać uznany za wydatek kwalifikujący się do ulgi rehabilitacyjnej. To istotna wiadomość dla tysięcy osób przewlekle chorych, m.in. na cukrzycę typu 1, oraz ich opiekunów, którzy coraz częściej sięgają po mobilne systemy monitorowania zdrowia. 

Źródło:

Więcej niż konto – to partner w biznesie! Czym wyróżnia się PKO Konto Firmowe?

Więcej niż konto – to partner w biznesie! Czym wyróżnia się PKO Konto Firmowe?

Powiązane: Finanse seniorów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło