Sławosz Uznański-Wiśniewski w kosmos zabrał leki. Teraz będzie je testował. "Nigdy tego nie robiliśmy"

1 tydzień temu 15
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Eksperyment "Stability of Drugs" ma na celu zbadanie wpływu warunków kosmicznych na trwałość polimerowych, biodegradowalnych systemów przechowywania leków. Naukowcy chcą sprawdzić, czy leki w takich osłonach będą bardziej trwałe niż tradycyjne tabletki. Dr inż. Jakub Włodarczyk z Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN w Zabrzu wskazuje, że leki na ISS rozkładają się szybciej niż na Ziemi, głównie z powodu promieniowania kosmicznego.

Biopolimery mogą tworzyć osłonę dla leków, blokując promieniowanie kosmiczne. Polimery składają się z lekkich atomów, takich jak wodór, który jest doskonałym materiałem ekranującym. Włodarczyk podkreśla, że polimery w medycynie nie są nowością, ale ich zastosowanie w kosmosie jest innowacyjne. Biodegradowalne polimery mogą być bezpiecznie wchłaniane przez organizm, co czyni je idealnymi do ochrony leków.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Polimery w kosmosie

Polimery, główny składnik tworzyw sztucznych, można formować i mieszać z lekami. W eksperymencie wykorzystano próbki w formie folii, które zostaną wysłane na orbitę. Leki w polimerowym nośniku nie będą testowane w docelowej formie, ale jako punkt wyjścia do dalszych badań. Można je zmielić, wymieszać z hydrożelem i wstrzyknąć pod skórę, tworząc implanty lub opatrunki uwalniające lek.

Polimery pozwalają na kontrolowanie szybkości rozkładu w warunkach biologicznych, co umożliwia programowanie szybkości uwalniania leku. Dr Włodarczyk bada biopolimerowe systemy dostarczania leków od kilku lat. Eksperyment na ISS jest pionierski, ponieważ dotychczas nie badano takich systemów w kosmosie. Na Ziemi temat ten jest intensywnie rozwijany przez instytucje naukowe.

Przyszłość leków w przestrzeni kosmicznej

W eksperymencie wykorzystano trzy polimery, zatwierdzone przez FDA, różniące się szybkością degradacji i krystalicznością. Leki, które będą badane, to m.in. przeciwbólowe, przeciwzapalne, antybiotyki, antydepresanty oraz lek stosowany w terapii przeciwnowotworowej. Astronauci na ISS rozlokują paczki z próbkami w module Columbus, w różnych temperaturach, aby sprawdzić ich trwałość.

Eksperyment potrwa trzy lata, a co roku na Ziemię wrócą dwie paczki z próbkami. Badania na Ziemi będą prowadzone równolegle, aby porównać wyniki. Dr Włodarczyk podkreśla, że często mówi się o transferze technologii z kosmosu na Ziemię, ale w tym przypadku mamy odwrotną sytuację. Badania na Ziemi są zaawansowane, a na orbicie to wciąż przyszłość.

Źródło informacji: Polska Agencja Prasowa

Przeczytaj źródło