Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Stopa ubóstwa relatywnego wyniosła ok. 13,3 proc., co oznacza wzrost o 1,1 pkt. proc., a ustawowego spadła o 1,5 pkt proc. do 2,6 proc., przy niemienionych progach zagrożenia ubóstwem.
Jak podaje GUS, podstawę wyznaczania granicy zagrożenia ubóstwem skrajnym stanowi minimum egzystencji szacowane przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych (IPiSS). Kategoria minimum egzystencji wyznacza bardzo niski poziom zaspokojenia potrzeb. Konsumpcja poniżej tego poziomu utrudnia przeżycie i stanowi zagrożenie dla psychofizycznego rozwoju człowieka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co Sławosz Uznański-Wiśniewski będzie robił na ISS?
"Rzeczpospolita" podkreśla, że "minimum egzystencji to dane uśrednione dla kraju, bo ze względu na koszty utrzymania istnieją regionalne różnice".
Na poziomie minimum egzystencji żyła w 2024 r. w Polsce co 19. osoba - podaje "Rz".
Poziom ubóstwa w Polsce
Z kolei poziom granicy zagrożenia ubóstwem ustawowym odpowiada wartościom kwot, które zgodnie z obowiązującymi przepisami uprawniają do ubiegania się o świadczenie pieniężne z pomocy społecznej. W 2024 r. zasięg ubóstwa ustawowego wyniósł 2,6 proc., czyli o 1,5 p. proc. mniej niż rok wcześniej, jednak GUS podkreśla, że granice zagrożenia tą kategorią ubóstwa nie były podnoszone od 2022 r.
Granica zagrożenia ubóstwem relatywnym to poziom 50 proc. kwoty, którą średnio w miesiącu wydają gospodarstwa domowe w Polsce; umożliwia ona wyodrębnienie tych gospodarstw i osób, których poziom konsumpcji jest znacząco poniżej poziomu przeciętnego.