RPP zaskoczyła ekonomistów, chociaż decyzji oczekiwali. "Oczekiwania były na wrześniowe cięcie"

5 dni temu 8
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

2025-07-02 16:28

publikacja
2025-07-02 16:28

"Mamy niespodziankę", "Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek" - tak ekonomiści komentują decyzję Rady o obniżeniu stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego o 25 punktów bazowych. Podkreślają jednak, że decyzja jest uzasadniona.

RPP zaskoczyła ekonomistów, chociaż decyzji oczekiwali. "Oczekiwania były na wrześniowe cięcie"
RPP zaskoczyła ekonomistów, chociaż decyzji oczekiwali. "Oczekiwania były na wrześniowe cięcie"
fot. TopFoto / Topfoto / / FORUM

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) w środę na zakończenie dwudniowego posiedzenia zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). Tym samym stopa referencyjna wynosi 5,00 proc. wobec dotychczasowych 5,25 proc. Stopa lombardowa wyniesie 5,50 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa 4,50 proc., stopa redyskontowa weksli 5,05 proc., a stopa dyskontowa weksli 5,10 proc. w skali rocznej.

"Późna decyzja RPP i mamy niespodziankę" - napisali analitycy banku Pekao na platformie X. W ich ocenie otoczenie makroekonomiczne sprzyja luzowaniu polityki pieniężnej ale - jak podkreślili - dotychczas z Rady dobiegał "jastrzębi przekaz". "Stąd oczekiwania były na wrześniowe cięcie. Co się zmieniło? Najpewniej przeważyła lipcowa projekcja NBP i niska ścieżka inflacji" - tłumaczyli analitycy.

Również eksperci ING Banku Śląskiego zwrócili uwagę, że "RPP zaskoczyła rynek". "Decyzja jak najbardziej uzasadniona perspektywą spadku inflacji blisko celu 2,5 proc. już w VII (lipcu - PAP) i słabą koniunkturą" - zauważyli. W ich ocenie ryzyka dla wyższych cen ropy również spadły, a wsparciem decyzji Rady mogła być projekcja makroekonomiczna. "Oczekujemy kolejnych cięć po wakacjach" - przekazali analitycy.

"Mamy niespodziankę (przynajmniej dla mnie, bo na to nie liczyłem - chociaż uważałem, że taka powinna być decyzja)" - napisał natomiast Piotr Kuczyński z domu inwestycyjnego Xelion. Zaznaczył, że jest ciekawy tego, co powie na czwartkowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Ostatnia obniżka stóp miała miejsce na początku maja. RPP obniżyła je wtedy o 50 pkt. bazowych; stopa referencyjna spadła wówczas z 5,75 proc. do 5,25 proc. 

Ekonomiści: Obniżka stóp przez RPP uzasadniona

Choć konsensus nie zakładał obniżki stóp proc. w lipcu, to znajduje ona uzasadnienie w danych oraz spodziewanej ścieżce inflacji. Zarys najnowszej projekcji CPI jest spójny z dalszymi obniżkami po wakacjach lub cyklem - oceniają ekonomiści.

MBANK RESEARCH (X)

"W projekcjach wyraźne obniżenie inflacji (pewnie czynniki poza-cykliczne tj. jakieś nośniki energii) przy podniesieniu wzrostu PKB. Co dalej? RPP nie specyfikuje w komunikacie, ale taka projekcja jest spójna z dalszymi obniżkami, spójna z cyklem".

DANIEL PIEKAREK, BPS

"Obniżka stóp procentowych NBP w lipcu br. nie była powszechnie oczekiwana przez uczestników rynków finansowych, gdyż wypowiedzi przedstawicieli Rady po czerwcowym posiedzeniu władz monetarnych sugerowały, że scenariusz redukcji stóp w lipcu br. jest wątpliwy. Tym niemniej, uwzględniając dane z realnej gospodarki oraz oczekiwania związane z powrotem od drugiego półrocza wskaźnika inflacji konsumenckiej do celu władz monetarnych, lipcowa decyzja RPP jest właściwa.

Za powrotem na ścieżkę obniżek stóp w lipcu br. przemawiało m.in. ograniczenie ryzyka geopolitycznego (zawieszenie broni między Iranem i Izraelem), jak również nowe prognozy opracowane przez ekspertów NBP, wskazujące na niższy (wobec oczekiwań z marca br.) poziom inflacji w kolejnych kwartałach. Redukcja stóp NBP w lipcu nie oznacza zakończenia cyklu.

W naszej ocenie, przedstawiciele RPP mogą zdecydować się na obniżki również na kolejnym posiedzeniu decyzyjnym, które zaplanowano po wakacjach (we wrześniu br.)".

ANALIZY PEKAO (X)

"Nowa projekcja NBP ma spodziewany kierunek... ale żeby tak zejść z prognozą inflacji na 2025 - trzeba założyć mrożenie cen energii do końca roku, mimo że ustawa w tej sprawie (jeszcze) nie obowiązuje. Widzimy pewną niekonsekwencję względem wcześniejszego podejścia NBP.

Tak czy inaczej, nowe prognozy NBP wspierają dalsze cięcia. Kolejne we wrześniu i pewnie jeszcze co najmniej jedne do końca roku".

jls/ drag/ tus/ ana/

Przeczytaj źródło