Rośnie liczba przypadków raka prącia. "Dwie amputacje dziennie"

1 tydzień temu 9
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Czynniki ryzyka raka prącia

Kraje rozwijające się zwykle mają najwyższe wskaźniki zachorowalności na raka prącia, ale liczba przypadków rośnie również w większości krajów europejskich. Starzenie się społeczeństwa to jeden z głównych czynników ryzyka raka penisa, a Europa ma starzejącą się populację — alarmują eksperci.

Czynniki ryzyka obejmują także zwężony napletek, niewłaściwą higienę narządów płciowych i palenie tytoniu. Rak prącia rzadko występuje u osób, które zostały obrzezane po urodzeniu.

Za ponad 90 proc. nowotworów prącia odpowiedzialne są komórki płaskonabłonkowe w skórze penisa. Inne nowotwory złośliwe, takie jak czerniak, rak podstawnokomórkowy lub mięsak, występują rzadziej. Jak zauważają lekarze, zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) było przyczyną ok. połowy przypadków raka płaskonabłonkowego.

HPV 16, najczęstszy typ HPV wysokiego ryzyka, może wywoływać złośliwe zmiany w tkankach penisa lub szyjki macicy, jamy ustnej, gardła, sromu, pochwy i odbytu. Jest to prawdopodobnie najbardziej rakotwórczy wirus HPV. Na szczęście szczepionki przeciwko HPV wykonały już świetną robotę, zmniejszając liczbę przypadków raka szyjki macicy. Ważne, aby przypominać o tej formie profilaktyki i zachęcać do szczepień na HPV.

Jak wynika z doświadczeń lekarzy, liczba przypadków raka prącia rośnie, a stawianie diagnozy jest bardzo trudne. Dlaczego? Ponieważ pacjenci odczuwają poczucie winy lub wstydu. Wielu mężczyzn wybiera samoleczenie kremami przeciwbakteryjnymi lub sterydowymi, odkładając wizytę u lekarza. To niestety bardzo złe rozwiązanie.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Leczenie raka prącia

Leczenie raka penisa obejmuje usunięcie tkanki nowotworowej za pomocą lasera lub mikrochirurgii, które mogą być połączone z chemioterapią lub radioterapią. Jednak niektóre guzy nie reagują dobrze na leczenie i może być konieczna amputacja penisa. Jest to jednak zawsze ostateczność. Niedawny raport BBC ujawnił, że Brazylia ma jeden z najwyższych wskaźników amputacji penisa. Według brazylijskiego Ministerstwa Zdrowia w latach 2012–2022 zgłoszono 21 tys. zachorowań na raka prącia. Spowodowało to ponad 4 tys. zgonów, a w ciągu ostatniej dekady przeprowadzono ponad 6,5 tys. amputacji – średnio dwie dziennie.

Na horyzoncie pojawia się jednak nadzieja. Nowe podejścia, takie jak wykorzystanie zmodyfikowanych limfocytów T, które atakują komórki zakażone HPV, lub immunoterapie, które poprawiają odpowiedź immunologiczną na nowotwory płaskonabłonkowe, okazały się skuteczne w kilku przypadkach.

Europa musi przygotować się na wzrost zachorowań na raka prącia, zrozumieć przyczyny i konsekwencje tego trendu i podjąć odpowiednie działania.

Przeczytaj źródło