Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
- Jeśli chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami, napisz do mnie: karolina.branska@medonet.pl
- Dobrze dbasz o zdrowie? Odpowiesz na te pytania i poznaj swój Indeks Zdrowia!
- Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu
Zmiany w aptekach od lipca. Te terapie znajdą się na lipcowej liście
Wiceminister zdrowia Marek Kos poinformował, że w nowym wykazie leków refundowanych, który zacznie obowiązywać od 1 lipca, znalazły się łącznie 41 nowe cząsteczki w określonych wskazaniach. Wśród nich uwzględniono 18 terapii onkologicznych, z czego siedem przeznaczono dla pacjentów z chorobami rzadkimi, oraz 23 terapie stosowane w leczeniu schorzeń nieonkologicznych, w tym pięć dotyczących chorób rzadkich.
Dodał, że istotną pozycją na liście, szczególnie wyczekiwaną przez pacjentki z rakiem piersi, jest lek Enhertu. Podkreślił, że rozszerzono wskazanie do jego stosowania u osób z nieoperacyjnym lub przerzutowym rakiem piersi z niską ekspresją HER2, po niepowodzeniu wcześniejszego leczenia przeciwnowotworowego.
"To najszersza lista od wielu lat. Od 2022 r. jest znaczny wzrost refundowanych leków. Staramy się utrzymać wysoki poziom. W tej chwili, przy trzeciej tegorocznej liście, mamy już 101 cząsteczkowskazań – 41 z nich to wskazania onkologiczne i 60 nieonkologicznych" – przekazał podczas konferencji prasowej.
Czytaj także: Przychodnie z nowymi obowiązkami. 15 czerwca NFZ zmienia zasady gry.
Wiceminister zdrowia zaznaczył, że udało się wprowadzić siedem nowych terapii onkologicznych, które mają potwierdzoną skuteczność w leczeniu takich nowotworów jak białaczka, rak piersi, płuc, jelita grubego oraz wątroby. Podkreślił, że było to możliwe dzięki przyspieszeniu procesu rozpatrywania wniosków refundacyjnych – w przypadku tych leków procedura trwała jedynie około 18 dni.
Podczas konferencji prasowej zaprezentowano również slajdy z kluczowymi informacjami dotyczącymi nowej listy refundacyjnej.
Nowa lista refundacyja - Ministerstwo zapowiada zmiany (screen z prezentacji na konferencji prasowej)GOV
Nowości dla pacjentów z cukrzycą. Zmiany w aptekach już od 1 lipca
Z perspektywy rodzin dzieci chorujących na cukrzycę typu 1, jedną z najistotniejszych zmian w nowym wykazie refundacyjnym jest objęcie refundacją insuliny Toujeo dla pacjentów powyżej 6. roku życia. Dotychczas ten nowoczesny preparat był dostępny wyłącznie dla osób dorosłych.
Toujeo to insulina o przedłużonym działaniu, która umożliwia rzadsze podawanie zastrzyków i zmniejsza ryzyko hipoglikemii. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, cukrzyca typu 1 dotyczy w Polsce około 20 tys. dzieci i młodzieży. Włączenie tego leku do refundacji może znacząco poprawić jakość ich leczenia oraz przynieść ulgę finansową rodzinom.
Czytaj też: Seniorzy krytycznie o nowym programie badań. "Są pieniądze na wszystko, tylko nie dla biedniejszych pacjentów".
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoPortal Forsal.pl zwrócił uwagę na kolejne zmiany dotyczące pacjentów z cukrzycą. Od lipca rozszerzona zostanie refundacja empagliflozyny. Dotychczas lek ten był dostępny w ramach refundacji tylko wtedy, gdy pacjent stosował co najmniej dwa leki i miał poziom hemoglobiny glikowanej (HbA1c) wynoszący minimum 7,5 proc. Zgodnie z nowymi zasadami wystarczy stosowanie jednego leku oraz HbA1c na poziomie 7 proc. lub wyższym.
Empagliflozyna wspomaga kontrolę poziomu glukozy we krwi i zmniejsza ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych, dlatego szczególnie polecana jest osobom z podwyższonym ryzykiem tych schorzeń. Według danych GUS z 2023 r., w Polsce na cukrzycę choruje ponad 3,1 mln osób, z czego większość cierpi na cukrzycę typu 2.
To może cię zainteresować: 348 zł ekstra dla rencistów. Te grupy pacjentów skorzystają automatycznie.
Zgodnie z nowym obwieszczeniem, empagliflozyna będzie również refundowana w leczeniu przewlekłej niewydolności serca z zachowaną frakcją wyrzutową oraz przewlekłej choroby nerek przy obniżonym wskaźniku filtracji kłębuszkowej.
Nowe wskazania lekowe oraz zmiany w programach lekowych i chemioterapii
Na zaktualizowanej liście refundacyjnej znalazły się łącznie 41 nowe terapie – 18 onkologicznych, w tym siedem przeznaczonych dla pacjentów z chorobami rzadkimi, oraz 23 terapie nieonkologiczne, z których pięć również dotyczy chorób rzadkich.
Wśród nowości znalazły się substancje czynne:
- ripretynib (rak przewodu pokarmowego),
- erdafitynib (rak urotelialny),
- bosutynib i nilotynib (białaczka szpikowa),
- dazatynib (białaczka limfoblastyczna u dzieci).
- ozymertynib (rak płuca z mutacją EGFR),
- nivolumab (rak pęcherza).
Nowy wykaz leków refundowanych wprowadza istotne zmiany również w zakresie preparatów dostępnych w aptekach. Jedną z kluczowych nowości jest objęcie refundacją epinefryny (EpiPen Junior i Senior), stosowanej w leczeniu wstrząsu anafilaktycznego. Do tej pory wielu pacjentów musiało pokrywać koszt tego leku z własnych środków.
O tym problemie pisaliśmy m.in. tutaj: Brakuje leku ratującego życie. Mieczysław: "odbiłem się od ściany". Jest decyzja.
Refundacją objęto także inne substancje czynne, takie jak modafinil stosowany w leczeniu narkolepsji, kariprazyna wykorzystywana w terapii schizofrenii oraz bilastyna, która znajduje zastosowanie w leczeniu alergicznego zapalenia błon śluzowych. Zmiany te oznaczają realne wsparcie dla tysięcy pacjentów, dla których leczenie stanie się bardziej dostępne i mniej obciążające finansowo.
Koniecznie poczytaj o zmianach leków od lipca:
- Przygotuj się na podwyżki w aptekach. Ceny tych preparatów wzrosną w lipcu;
- Tańsze leczenie już od 1 lipca? Będą obniżki dopłat za niektóre leki.
Wśród dodatkowych terapii, które również znalazły się na liście refundacyjnej, znalazły się nowoczesne leki przeznaczone do leczenia rzadkich i przewlekłych chorób. Maraliksybat będzie dostępny dla pacjentów z zespołem Alagille’a, lebrikizumab wspomoże terapię atopowego zapalenia skóry, a rytlecytynib zostanie zastosowany u osób z łysieniem plackowatym. Refundacją objęto także awakopan stosowany w leczeniu ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń oraz dwa leki wykorzystywane w terapii stwardnienia rozsianego – ublituksymab i eptynezumab.
Wprowadzone decyzje znacząco zwiększą dostępność skutecznych terapii w przypadku chorób, które dotychczas miały ograniczone możliwości leczenia.