Rakieta przeleciała przez kabinę załogi. Niezwykła eksplozja "koreańskiego HIMARSA"

1 tydzień temu 18
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera

Do ataku doszło w okolicach Nowopawliwki, gdzie operatorzy z batalionu RAID namierzyli niezwykle rzadki system artylerii rakietowej M1991. Ta jednostka często nazywana jest "koreańskim HIMARS-em" i stanowi naprawdę poważne zagrożenie. Operatorzy drona trafili w wyrzutnię rakiet, doprowadzając do niecodziennej sytuacji. Jedna z rakiet została w ten sposób odpalona i ku zaskoczeniu wszystkich, przeleciało na wprost przez kabinę załogi. Jak widzimy na wideo, w środku znajdowali się nieświadomi niczego żołnierze, którzy po wszystkim zdążyli jeszcze opuścić pojazd o własnych siłach.

Zdążyli to zrobić na chwilę przed kolejną eksplozją, która rozerwała M1991 na części, wyrzucając w powietrze ogromne ilości ognia i pyłu. Widoczny z daleka "grzyb" po wybuchu świadczy o potężnej sile eksplozji.

System artylerii rakietowej M1991. Co potrafi "koreański HIMARS"?

Północnokoreański system M1991 przenosi na podwoziu kołowym Isuzu (6 × 6) łącznie 22 wyrzutnie, które są w stanie wystrzeliwać niekierowane pociski rakietowe kal. 240 mm. Wystrzelenie całej salwy zajmuje 45 sek., a ponowne załadowanie wyrzutni wymaga przynajmniej 10 min.

W zależności od potrzeb stosuje się kilka rodzajów głowic:

  • odłamkowo-burzące;
  • dymne;
  • zapalające.

M1991 jest w stanie również wystrzeliwać ładunki chemiczne, a z informacji podanych przez amerykański wywiad wynika, że zasięg ostrzału szacowany jest na 40-60 km. W 2012 r. Korea Południowa twierdziła, że ich sąsiedzi z północy mają pociski zdolne dosięgnąć celów na dystansie 120 km, jednak Amerykanie zaprzeczyli tym informacjom, twierdząc, że:

stanowiłoby to postęp w artylerii rakietowej wykraczający poza to, co udało się rozwinąć Rosji lub Stanom Zjednoczonym.

W związku z brakiem jakiegokolwiek systemu naprowadzania północnokoreańskie systemy MLRS kal. 240 mm takie jak M1991 nadają się przede wszystkim do przeprowadzania ataków saturacyjnych na duże cele, takie jak wysunięte pozycje wojskowe, bazy przeciwnika i obszary miejskie. To całkowicie odmienna taktyka, jaką Amerykanie przewidzieli dla systemu HIMARS, który służy do precyzyjnych uderzeń na dystansie do 70 km (amunicja GMLRS) lub nawet 300 km (ATACMS).

Szukacie przydatnego gadżetu? To sprawdźcie oferty na te popularne lornetki w różnych przedziałach cenowych:

Przeczytaj źródło