Rada Mediów Narodowych obsadziła rady nadzorcze. Prawnicy zamiast polityków

1 tydzień temu 10
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Zdaniem Kwiatkowskiego, wybór nastąpił jednogłośnie lub prawie jednogłośnie. Do rady nadzorczej Radia Katowice wybrano Tomasza Nygę, Jolantę Zaborowską (radcy prawni), a także Jakuba Szwedowskiego, który prowadzi agencję artystyczną.

W przypadku Radia Wrocław RMN wybrała dwóch spośród trzech członków – adwokata Pawła Matyję i Ryszarda Nowaka, wicedyrektora Teatru Współczesnego, byłego dziennikarza „Gazety Wyborczej” i byłego dyrektor oddziału Telewizji Polskiej. Pozostali kandydaci nie uzyskali większości. Rada wybierze trzeciego członka rady nadzorczej 22 lipca.

W skład rady nadzorczej Radia Lublin powołano adwokata Janusz Gilewicza, Krzysztofa Karmana, który był wieloletnim menadżerem z Polskiego Radia i TVP, a także radcę prawnego Kamila Klepackiego.

Rada Mediów Narodowych wróciła do pracy

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Rada Mediów Narodowych została powołana przez Sejm zdominowany przez Prawo i Sprawiedliwość w 2016 roku w celu powoływania zarządów, rad nadzorczych i rad programowych Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, rozgłośni regionalnych i Polskiej Agencji Prasowej. Trybunał Konstytucyjny niedługo później orzekł, że to niezgodne z ustawą zasadniczą, bo wkracza w kompetencje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Koalicja rządząca planowała ustawowo zlikwidować RMN i przekazać jej kompetencje do nowej KRRiT. Wybory prezydenckie wygrał jednak nie Rafał Trzaskowski, tylko Karol Nawrocki i istnieje duże prawdopodobieństwie, że ustawa medialna zostanie zawetowana. Obóz rządzący przygotował się na taką ewentualność.  Doprowadził do odwołania z RMN Krzysztofa Czabańskiego.

Zastąpił go poseł Koalicji Obywatelskiej Wojciech Król. Dzięki temu koalicja zyskała większość w Radzie Mediów Narodowych. Zasiadają w niej też związani ze środowiskami lewicowymi Robert Kwiatkowski, Marek Rutka, a także przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka i Piotr Babinetz.

Po grudniowym wyborze Króla na przewodniczącego RMN uchyliła uchwały Rady kierowanej przez Czabańskiego o wyborze Michała Adamczyka na prezesa TVP czy Tomasza Owsińskiego na członka zarządu TVP. Później wybrała rady programowe spółek mediów publicznych.

W większości spółek mediów publicznych funkcjonują jeszcze poprzednie rady nadzorcze (wybrane przez RMN z większością PiS). W przypadku Radia Katowice, Radia Wrocław i Radia Lublin dobiegły one końca. Możliwe było więc powołanie nowych rad nadzorczych.

Rada Mediów Narodowych w kolejnych miesiącach może obsadzić kolejne rady nadzorcze, a jeśli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecyduje się na zakończenie likwidacji spółek mediów publicznych, także prezesów m.in. Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. 

Przeczytaj źródło