Przyszły dalajlama może być dowolnej płci. Rząd tybetański ogłasza zmiany

4 dni temu 13
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Dalajlama XIV, czołowy duchowy lider Tybetańczyków, może być ostatnim symbolem swojej epoki. Jak poinformował Samdhong Rinpocze, przedstawiciel rządu tybetańskiego na uchodźstwie w Indiach, przyszły dalajlama może mieć dowolną płeć, a jego narodowość nie musi być tybetańska. Choć obecny dalajlama, Tenzin Gyatso, kończy w najbliższą niedzielę 90 lat, nie podjęto jeszcze decyzji co do sukcesji, a jego stan zdrowia oceniany jest jako dobry.

Szef tybetańskiego rządu na uchodźstwie, Penpa Tsering, wskazał, że pomimo wieku Dalajlama XIV pozostaje gotowy na odwiedzenie Tybetu. Tsering zaznaczył, że warunkiem wizyty byłyby odpowiednie okoliczności polityczne, w tym brak restrykcji ze strony Chin. Jednocześnie zwrócił uwagę na zmiany w relacjach międzynarodowych — "Stany Zjednoczone złagodziły restrykcje dotyczące wsparcia finansowego dla Tybetańczyków na wygnaniu", jednak rząd tybetański aktywnie pracuje nad stworzeniem nowych źródeł finansowania.

Władze Chin strzegą swojej roli podczas wyborów

Pekin natomiast nie zamierza ustąpić w kwestii kontroli nad wyborem następcy. Chińskie władze przypominają o tradycyjnej ceremonii wyciągania nazwiska w złotej urnie, zapoczątkowanej w 1793 r. przez dynastię Qing, co według nich daje im prawo ostatecznego zatwierdzenia reinkarnacji dalajlamy.

Ciąg dalszy artykułu pod wideo.

Dalajlama XIV przyjął przywództwo duchowe w wieku 5 lat

Dalajlama XIV oświadczył wcześniej, że instytucja dalajlamy będzie trwać także po jego śmierci, a poszukiwania przyszłej reinkarnacji zostaną przeprowadzone "zgodnie z dotychczasową tradycją" i "nikt inny nie ma prawa ingerować w tę sprawę". Jak dodał, odpowiedzialność za znalezienie jego następcy "będzie spoczywać wyłącznie na członkach Gaden Phodrang Trust, czyli biura Jego Świątobliwości Dalajlamy".

Tenzin Gyatso, znany jako Dalajlama XIV, przyjął własne duchowe przywództwo w 1940 r., w wieku zaledwie 5 lat. Dziewiętnaście lat później, w wyniku brutalnego zdławienia powstania tybetańskiego przez wojsko chińskie, opuścił ojczyznę, osiedlając się w Dharamśali, w indyjskich Himalajach. Od tego czasu pozostaje kluczową postacią w walce o prawa i autonomię Tybetańczyków. W 1989 r. jego wysiłki zostały docenione w wymiarze międzynarodowym — Dalajlama XIV został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.

  • Źródło:
  • PAP
Przeczytaj źródło