Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
- Jeśli chcesz podzielić się spostrzeżeniami, napisz do mnie: karolina.branska@medonet.pl
- Dobrze dbasz o zdrowie? Odpowiesz na te pytania i poznaj swój Indeks Zdrowia!
- Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu
Na to czekali pacjenci i lekarze. Od lipca flozyny refundowane szerzej niż dotąd
"Od 1 lipca b.r. flozyny (empagliflozyny) będą refundowane w całym spektrum niewydolności serca. Oznacza to, że zarówno pacjenci ze zredukowaną frakcją wyrzutową lewej komory, ale też łagodnie upośledzoną oraz z zachowaną frakcją wyrzutową lewej komory będą mogli skorzystać z nowoczesnego leczenia empagliflozyną. To przełom, na który czekaliśmy – wszyscy pacjenci bez względu na frakcję wyrzutową będą mieli szanse na skuteczną terapię i zatrzymanie lub spowolnienie postępu choroby" — przekazała w materiale prasowym prof. dr hab. n. med. Agnieszka Pawlak, przewodnicząca Asocjacji Niewydolności Serca PTK.
O innych zmianach na liście refundacyjnej przeczytasz tutaj: Rewolucja dla pacjentów od lipca. Nowy lek skraca czas spędzany w szpitalu.
Ministerstwo Zdrowia uwzględniło długo oczekiwane poszerzenie wskazań do stosowania flozyn w najnowszym projekcie lipcowej listy refundacyjnej. Wiceminister Marek Kos poinformował podczas konferencji prasowej, że z rozszerzenia refundacji terapii nieonkologicznych dostępnych w aptekach skorzystają między innymi pacjenci z cukrzycą typu 2, przewlekłą niewydolnością serca oraz przewlekłą chorobą nerek. Podkreślił, że są to istotne zmiany, które mogą objąć nie tylko setki tysięcy, ale być może nawet milion osób.
Czytaj też: Od lipca leki na cukrzycę łatwiej dostępne. Refundacja obejmuje więcej pacjentów.
Od lipca bieżącego roku empagliflozyna będzie refundowana w nowych wskazaniach:
- w leczeniu pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca z zachowaną frakcją wyrzutową lewej komory;
- dla pacjentów z cukrzycą typu 2, stosujących co najmniej jeden lek hipoglikemizujący, z hemoglobiną glikowaną ≥ 7 oraz bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym (dotychczas wymagane były dwa leki i HbA1c ≥ 7,5);
- u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek, poprzez obniżenie kryterium filtracji kłębuszkowej (eGFR).
Więcej szczegółów o nowej liście refundacyjnej znajdziesz w artykule: Zmiany w aptekach od lipca 2025 r. Jest już nowa lista leków refundowanych.
Choruje niemal półtora miliona Polaków. Nowości w aptekach przynoszą nadzieję
Skuteczne leczenie farmakologiczne, zgodne z aktualnymi wytycznymi w Polsce i Europie, to jeden z najważniejszych elementów pomagających ustabilizować stan chorego i zapobiec pogorszeniu oraz kolejnym pobytom w szpitalu. Niewydolność serca to poważna, postępująca choroba, z którą w Polsce zmaga się już około 1,4 mln osób. Każdego roku umiera z jej powodu nawet 140 tys. pacjentów. Mimo to, dzięki rozwojowi medycyny, możliwe jest skuteczne leczenie i zapobieganie jej rozwojowi.
Niezależnie od rodzaju niewydolności serca, podstawą terapii są leki, które wpływają na przebieg choroby. U pacjentów z obniżoną frakcją wyrzutową serca stosuje się cztery główne grupy leków: beta-blokery, inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE) lub leki z grupy ARNI, antagonistów receptora mineralokortykoidowego oraz flozyny. Natomiast u osób z zachowaną lub tylko nieznacznie obniżoną frakcją wyrzutową, jedyną grupą leków, która wykazała skuteczność, są właśnie flozyny – dapagliflozyna i empagliflozyna. Dlatego tak ważne jest, że od teraz flozyny będą refundowane niezależnie od typu niewydolności serca, co daje lekarzom większe możliwości dopasowania leczenia do potrzeb konkretnego pacjenta.
Polecamy ci również: Niewydolność serca coraz częstsza. "Można z nią normalnie żyć".
Skuteczność leczenia zależy także od edukacji i sposobu prowadzenia pacjenta. "Musimy mówić pacjentowi nie tylko o objawach, ale też o celach terapii. Kontynuacja leczenia, które wiemy, że poprawia rokowanie, to kluczowy element skutecznej opieki nad pacjentem z niewydolnością serca" – podkreśla prof. Pawlak.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoTo ważny element leczenia
Zrozumienie, na czym polega niewydolność serca, jak działają stosowane leki oraz – co najważniejsze – umiejętność obserwowania swojego organizmu, to kluczowe elementy skutecznego leczenia. Pacjent, który potrafi rozpoznać objawy pogorszenia, takie jak przewodnienie, i wie, co może je nasilać, ma większą szansę na uniknięcie zaostrzenia choroby i kolejnej hospitalizacji. A to właśnie częste pobyty w szpitalu skracają życie i pogarszają rokowania. Dlatego tak ważna jest codzienna czujność i aktywne uczestnictwo w terapii.
Sprawdź również: Co czwarty polski senior choruje. Geriatra: jest nawet pojęcie "cukrzycy mózgu".
— Ważne jest, aby pacjenci czynnie uczestniczyli w procesie leczenia i mieli do tego potrzebne narzędzia. Mamy świadomość, że pobyt w szpitalu nie zaspokaja potrzeb edukacyjnych, głównie ze względu na to, że procesy dzieją się tam bardzo szybko, a pacjent jest w dużym stresie. Dlatego od 2024 r/ prowadzimy Centrum Edukacji i Wparcia Pacjenta z Niewydolnością Serca KARDIOLINIA — platformę edukacyjną, która zapewnia przestrzeń dla Pacjentów i ich Bliskich/Opiekunów, gdzie w przypadku pytań, wątpliwości (np. po zakończonej hospitalizacji, z niedawno rozpoznaną niewydolnością serca) mogą porozmawiać z profesjonalistą — Edukatorem (certyfikowaną Pielęgniarką Niewydolności Serca) – podsumowuje prof. Agnieszka Pawlak.