Prokuratura skierowała kolejny akt oskarżenia w sprawie GetBack

1 dzień temu 2
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
TYLKO U NAS

2025-07-07 18:53

publikacja
2025-07-07 18:53

Warszawska prokuratura regionalna skierowała akt oskarżenia przeciwko Marcinowi Z., podejrzanemu o manipulację akcjami spółki EGB Investments SA. To jeden z wątków śledztwa w sprawie GetBack.

Prokuratura skierowała kolejny akt oskarżenia w sprawie GetBack
Prokuratura skierowała kolejny akt oskarżenia w sprawie GetBack
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Mateusz Martyniuk zaznaczył, że ten watek śledztwa dotyczy zakupu akcji EGB Investements SA przez GetBack SA od szeregu funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez Altus TFI SA.

Natomiast 5 marca 2025 r. prokuratura skierowała wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego wobec Grzegorza Z. również podejrzanego o manipulację akcjami spółki EGB Investments SA.

„Sąd uznał Grzegorza Z. winnym zarzucanego mu czynu, orzekł przepadek korzyści majątkowej osiągniętej z popełnienia przestępstwa i warunkowo umorzył wobec niego postępowanie karne na okres dwóch lat próby” - wyjaśnił Martyniuk.

Podkreślił, że jeszcze w lipcu prokuratura skieruje akt oskarżenia wobec 11 pracowników Idea Bank SA podejrzanych o „świadczenie bez zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego usług doradztwa inwestycyjnego i wprowadzenie w błąd inwestorów co do posiadania przez Idea Bank SA uprawnienia do oferowania obligacji GetBack SA”.

Prokuratorzy dotychczas w poszczególnych wątkach sprawy wydali łącznie 26 decyzji merytorycznych, w tym skierowali do sądów 10 aktów oskarżenia i jeden wniosek o warunkowe umorzenie postępowania.

Działanie podejrzanych skutkowało wyrządzoną szkodą dla kilkuset pokrzywdzonych w łącznej wysokości ponad 33 milionów złotych.

„Aktualnie w sprawie występuje ponad 9,2 tys. pokrzywdzonych podmiotów (osób fizycznych i prawnych), a wartość wyrządzonej szkody szacuje się na poziomie około 3 miliardów złotych” - przekazał Martyniuk.

Przypomniał też, że w sprawie badanych i wyjaśnianych było i jest kilkadziesiąt wątków. Większość z nich wiąże się z wyrządzeniem spółce GetBack SA szkody majątkowej w wielkich rozmiarach poprzez podjęcie nieprawidłowych decyzji zarządczych i inwestycyjnych. Decyzje te polegały m.in. na zawarciu pozornych lub skrajnie niekorzystnych dla spółki umów, w tym np. dotyczących nabycia po zawyżonej cenie akcji EGB Investments SA, czy podpisania umowy ramowej z Trigon TFI SA na świadczenie obsługi portfeli wierzytelności.

Pozostałe wątki sprawy dotyczą m.in. oszustwa na szkodę klientów Idea Banku SA przy sprzedaży bez stosownego zezwolenia obligacji GetBack SA i certyfikatów inwestycyjnych funduszy Trigon TFI SA, a także działania na szkodę samego Idea Bank SA.

W sprawie badany jest również wątek dotyczący nabywania przez fundusze inwestycyjne należące do Grupy Kapitałowej GetBack SA pakietów wierzytelności po zawyżonych cenach. W ramach odrębnych postępowań wyjaśniane są kwestie dotyczące prawidłowości działań audytorów badających jednostkowe i skonsolidowane sprawozdania GetBack SA.

Przedmiotem śledztwa jest również ocena realizacji obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych zatrudnionych w instytucjach właściwych do nadzoru nad rynkiem kapitałowym i ochroną konkurencji i konsumentów.

Przedmiotem procesowej weryfikacji pozostaje także doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości nabywców obligacji emitowanych przez inne spółki, powiązane osobowo i kapitałowo z byłym prezesem zarządu GetBack SA oraz wystawianie i użycie nierzetelnych faktur VAT.

"W ramach prowadzonych postępowań ze względu na skalę stwierdzonych nieprawidłowości i liczbę pokrzywdzonych szczególne miejsce zajmuje sprzedaż obligacji za pośrednictwem Idea Bank SA" – powiedział prok. Martyniuk.

Przekazał, że śledczy przesłuchali na terenie całego kraju ponad 4,5 tys. świadków i zabezpieczono mienie na kwotę ponad 250 milionów złotych.

„W sprawie odzyskano kwotę ponad 40 milionów złotych, którą przekazano pokrzywdzonemu Capitea SA (następcy prawnemu GetBack SA), a która została następnie wypłacona obligatariuszom spółki GetBack SA” - wyjaśnił rzecznik.

Akta wszystkich postępowań dotyczących tzw. afery GetBack liczą ponad 10 tys. tomów. Do tej pory w sprawach tych uzyskano 46 specjalistycznych opinii biegłych.(PAP)

mas/ js/

Masz 18-26 lat? Załóż konto i zyskaj do 400 zł nagrody!

Masz 18-26 lat? Załóż konto i zyskaj do 400 zł nagrody!

Powiązane: Afera GetBack

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło