Pracuje z pacjentami na oddziale paliatywnym. "O tym mówią najczęściej, kiedy umierają"

1 tydzień temu 22
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Stawić czoło śmierci

Ostatnie chwile życia to bardzo trudny moment, zarówno dla osoby, która odchodzi, jak i jego najbliższych. Poza smutkiem i żalem często w takich momentach towarzyszy nam również niepewność podszyta lękiem. Często wynika z tego, że wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Trudno się odpowiednio zachować.

"W ostatnich dniach najważniejszy jest komfort pacjenta, a także otoczenie go wsparciem" — powiedziała w rozmowie z portalem internetowym Express UK dr Sarah Holmes, która jest dyrektorką medyczną Marie Curie. To brytyjska organizacja charytatywna skupiająca się na opiece paliatywnej.

Lekarka miała do czynienia z wieloma pacjentami znajdującymi się u kresu swojej drogi. Często mierzyła się z ich lękami i obawami. Zauważyła, że jest jedna rzecz, którą najczęściej powtarzają przed śmiercią.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Tego pacjenci przed śmiercią najbardziej żałują

Dr Sarah Holmes dołączyła do organizacji Marie Curie już w 2001 r., więc jej doświadczenie w opiece nad pacjentami paliatywnymi jest naprawdę olbrzymie. Przez lata praktyki spotkała się z różnymi sytuacjami, które pokazały trudny moment śmierci.

Wiele osób uważa, że największą obawą pacjentów w ostatnich dniach czy chwilach życia jest strach przed ogromnym bólem fizycznym, a także sama niepewność dotycząca momentu śmierci. Dr Holmes zaprzeczyła jednak tym domysłom. W rozmowie z portalem Express UK wyjaśniła, że odczuwanie bólu jest oczywiście zmartwieniem, jednak odpowiednie dawki leków potrafią go zmniejszyć.

Dr Holmes tak podsumowała swoje spostrzeżenia dotyczące pacjentów paliatywnych: "Ludzie nie żałują zazwyczaj tak bardzo tego, co zrobili, tylko tego, czego właśnie nie zrobili. Najczęściej słyszę, że nie żyli w pełni, nie mówili rzeczy, które należało powiedzieć lub nie robili rzeczy, które zawsze chcieli zrobić".

Warto również przeczytać: Sześć znaków, które zwiastują nadchodzącą śmierć. Pielęgniarka z hospicjum ujawnia

Jak pomóc umierającym pacjentom, którzy mają żal do siebie?

Lekarka z Marie Curie podkreśla, że w ostatnich chwilach życia pacjenta stara się, by mógł ukoić swój żal: "Niezależnie od tego, czy chodzi o zadośćuczynienie bliskim, spełnienie ostatniego życzenia, czy po prostu przeprowadzenie tych trudnych rozmów, których unikali". TUTAJ z kolei przeczytasz, jakie cztery zdania jako ostatnie najczęściej wypowiadają osoby przed śmiercią.

Dr Holmes zachęca ludzi do prowadzenia otwartych i szczerych rozmów na temat śmierci i umierania. Dzięki temu, kiedy nadejdzie moment śmierci, nie będziemy żałować ani tego, co zostało zrobione, ani tego, co zostało niezrobione.

Przeczytaj źródło