Polsat, TVN i TV Puls z przedłużonymi naziemnymi rezerwacjami. Ale tylko na osiem lat

2 tygodni temu 15
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Do 6 lipca 2025 roku obowiązywały decyzje rezerwacyjne MUX-2 naziemnej telewizji cyfrowej (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2). Prezes UKE zgody na nadawanie wydał nie na 15 lat, jak chcieli nadawcy, tylko na nieco ponad 8 lat. Taki wymóg nakłada na regulatora Prawo komunikacji elektronicznej. UKE przedłuża zgody na działalność wszystkich multipleksów do końca 2033 roku.

Polsat: Krótsza rezerwacja zaburza długofalowe plany rozwoju usług

Pod koniec kwietnia 2025 roku do UKE wpłynęło pismo od Telewizji Polsat. Nadawca zauważył, że „projektowany okres rezerwacji jest nieproporcjonalnie krótszy w stosunku do wnioskowanego 15-letniego okresu oraz potrzeb rynku i specyfiki świadczonych usług”.

Polsat przekonywał, że „skrócenie rezerwacji narusza zasadę przewidywalności regulacyjnej i nie znajduje dostatecznego uzasadnienia, podstaw prawnych czy odniesienia do strategii zagospodarowania częstotliwości opublikowanych przez prezesa UKE”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Nadawca twierdzi, że „decyzja z terminem obowiązywania do końca roku 2033 ma wymierny negatywny wpływ na ekonomię działalności spółki, zaburza długofalowe plany rozwoju usług oraz wprowadza dodatkową niepewność biznesową ograniczającą możliwości inwestycyjne”. Jako pierwszy o sprzeciwie Polsatu napisał „Presserwis”.

Polsat uważa, że zmiana ma wpływ na działalność programową i długofalową strategię współpracy z operatorem technicznym multipleksu. Przekonuje, że inwestycje mają charakter wykraczający poza okres dziesięcioletni. Jego skrócenie ma przekreślać możliwość amortyzacji wielu opłat. Nadawca zarzuca UKE, że jego działania są sprzeczne z deklaracjami władz, które powinny zapewnić pluralizm mediów.

UKE tłumaczy wydanie decyzji rezerwacyjnych do końca 2033 roku ustaleniami Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej z 2023 roku. Wówczas zapadła decyzja, że o przyszłości pasma UHF (470-694 MHz) zdecydują uczestnicy konferencji WRC-31 w 2031 roku. Może wtedy dojść do przekazania części pasma operatorom telekomunikacyjnym. W październiku także rezerwację MUX-3 Telewizji Polskiej przedłużono do końca 2033 roku. 

W 2022 roku mieliśmy już refarming pasma 700 MHz. Wówczas towarzyszyła temu zmiana standardu z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Dzięki wydajniejszej technologii  mogła wzrosnąć liczba kanałów, które poprawiły jakość na HD. Po 2033 roku naziemna telewizja cyfrowa może stracić kolejne częstotliwości.

Oznacza to mniej miejsca na multipleksy, a co za tym idzie na kanały telewizyjne lub pogorszenie ich jakości. Chyba, że pojawi się jeszcze wydajniejsza technologia. W związku ze spadkiem popularności linearnej telewizji, niektórzy nadawcy sami mogą zrezygnować z emisji naziemnej.

UKE będzie przedłużał decyzje rezerwacyjne wszystkich multipleksów do 31 grudnia 2033 roku, aby przygotować się na ewentualność redukcji pasma przewidzianego dla telewizji. Decyzja w tej sprawie może zapaść za parę lat. - Będziemy starać się synchronizować jak najdokładniej. Nie ma wyznaczonego terminu kolejnej dywidendy cyfrowej, natomiast można tego oczekiwać w latach 30. – mówił Wirtualnemedia.pl Tomaszewski.

Przeczytaj źródło