Polak zrobił zakupy w Norwegii za 100 zł. Ludzie nie mogą się nadziwić

2 dni temu 8

Data utworzenia: 18 sierpnia 2025, 20:25.

Co można kupić za 100 zł w sklepie spożywczym w Norwegii? Internetowy twórca działający jako @jaskiii007 podbija sieć nagraniem, w którym pokazuje zakupy na trzy dni. Wideo wywołało burzliwą dyskusję. "Ja nie wiem, czy w Polsce <<stykłoby>> 100 zł na takie zakupy" — twierdzi jeden z internautów.

Tiktoker zrobił zakupy w sklepach w Norwegii. Foto: jaskiii007 / Instagram

Dane Eurostatu wskazują na to, że Norwegia należy do najdroższych państw Europy — ceny są wyższe o 24 proc. niż średnia UE. Przegania ją tylko Islandia (64 proc.) i Szwajcaria (74 proc.). Jeśli chodzi o Polskę to dane mówią o tym, że w naszym kraju ceny są jednymi z najniższych. Średnio płacimy o 27,8 proc. mniej niż wynosi średnia europejska.

Według rankingu Numbeo (największej na świecie bazy danych o kosztach życia tworzona przez użytkowników) Norwegia jest w 2025 r. na trzecim miejscu pod względem najwyższych kosztów życia (Cost of Living Index). Polska — na 28 na 38 krajów.

Tyle teorii, a jak wygląda w praktyce robienie zakupów w Norwegii?

Arabskie perfumy w Hebe i Super-Pharm. Pachną drogo, ale cena zaskakuje

Co w Norwegii można kupić za 100 zł? Ile kosztują podstawowe produkty, mięso, owoce i warzywa?

W zakupowym koszyku tiktokera znalazły się m.in. bułki. Cztery sztuki kosztowały go sporo, bo aż 6,4 zł, co daje aż 1,6 zł/szt. Do kasy wziął też sporej wielkości opakowanie jogurtu, za co dał 10 zł/850 ml. To nie jedyny nabiał — był jeszcze ser wart około 9 zł. Na dziale z mięsem chwycił za kurczaka — 300 g to wydatek rzędu 14,3 zł.

Koszyk internetowego twórcy zawierał też sporo owoców. Za pół kilograma borówek w Norwegii trzeba liczyć 9 zł. Winogrona o tej samej wadze to 4,3 zł. Z kolei za mango 3,6 zł.

Tiktoker za dwa pomidory zapłacił z kolei 1,8 zł. Długi ogórek pakowany w folię kosztował go 3,6 zł, a papryka 1,8 zł.

Na zakupowej liście nie zabrakło też lodów po 12 zł/500 g, mleczka kokosowego (dwa opakowania za 14, 3 zł), a także napojów w puszkach.

Nie zapomnij zrobić tego ze starym telewizorem. Inaczej słono zapłacisz

Za wszystko zapłacił łącznie około 96 zł — licząc po kursie wynoszącym jedna korona norweska to 0,35 zł.

Jak to możliwe, że w słynącej w jednym z najdroższych krajów UE ceny są tak niskie? @Jaskiii007 wyjaśnia, że w Norwegii robi zakupy w lokalnych sklepach spożywczych i chętnie sięga po oferty promocyjne.

Z opisu do nagrania dowiadujemy się też, ile musimy zapłacić za pół kilograma ryżu lub makaronu — w ich przypadku ceny są wysokie i w przeliczeniu na złotówki wynoszą w okolicach od 8 do 14 zł.

Niebezpieczna żywność z Ukrainy zatrzymana. Inspektorzy się nie patyczkują

/6

jaskiii007 / Instagram

Internetowy twórca za zakupy spożywcze na trzy dni zapłacił niespełna 100 zł.

/6

jaskiii007 / Instagram

W nagraniu przypomniał, że Norwegia jest jednym z najdroższych państw w Europie.

/6

jaskiii007 / Instagram

W jego koszyku zakupowym znalazło się sporo owoców.

/6

jaskiii007 / Instagram

Tak wyglądały zakupy internetowego twórcy.

/6

jaskiii007 / Instagram

Oto cała lista produktów.

/6

jaskiii007 / Instagram

Nagranie wywołało gorącą dyskusję.

Przeczytaj źródło