Polacy notorycznie piją taką wodę. Jest jak trucizna

4 dni temu 5
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

W upalne dni warto mieć przy sobie butelkę z wodą i sięgać po nią jak najczęściej. Mimo to należy mieć na uwadze, że składowanie zapasów wody w samochodzie, który nagrzewa się pod wpływem działania promieni słonecznych, nie jest najlepszym pomysłem. Jej spożycie może skutkować zatruciem organizmu, biegunką, a w dłuższej perspektywie, spadkiem odporności i zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

Toksyczne substancje w wodzie butelkowanej

Woda w plastikowej butelce i wysoka temperatura to jedno z najgorszych połączeń. Pod wpływem ciepła dochodzi do uwalniania BPA — substancji chemicznej, którą wykorzystuje się w produkcji plastikowych opakowań. Dani Lebovitz, ekspertka ds. edukacji żywieniowej z Franklin w stanie Tennessee i założycielka Kid Food Explorers, ostrzega, że spożycie tej substancji może wiązać się z licznymi problemami zdrowotnymi, w tym bezpłodnością, dysfunkcją tarczycy oraz zaburzeniami metabolicznymi.

Zobacz też: Bisfenol A — trucizna w opakowaniu

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Środowisko dla bakterii

Kolejnym skutkiem przechowywania wody w nagrzanym samochodzie jest stworzenie niemal idealnego środowiska do rozwoju bakterii. Problem jest jednak złożony i dotyczy przede wszystkim butelek, których otwory miały bezpośredni kontakt z ustami. Oznacza to, że jeśli otworzyłeś butelkę i wziąłeś choćby łyk wody, po pewnym czasie nie będzie ona zdatna do spożycia.

Jama ustna ma własny mikrobiom wypełniony bakteriami. Gdy usta stykają się z otworem butelki, bakterie przenoszą się do środka. Jest to naturalny proces, na który nie mamy wpływu. Bakterie bytujące w ciepłej wodzie przyjmujemy wraz z nią, co ponownie może skończyć się zatruciem lub biegunką.

Dowiedz się więcej: Biegunka? Pięć najczęstszych powodów, dla których twoje jelita się buntują

Jak przewozić wodę w samochodzie?

Jesteśmy społeczeństwem zmotoryzowanym, dlatego trudno uniknąć sytuacji, w której przewożenie wody w samochodzie jest koniecznością. Róbmy to jednak w sposób bezpieczny dla zdrowia.

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej butelki. Ważne, aby była ona wyprodukowana bez użycia BPA oraz wykonana z materiału przystosowanego do wysokich temperatur. Takim jest przykładowo szkło lub stal nierdzewna. Dr Karolina Kowalczyk, bietechnolożka żywności, radzi, aby przelewać wodę do specjalnych butelek filtracyjnych.

Jeśli pragnienie dopadnie cię w podróży, nie kupuj dużej butelki — wybierz mniejszą, którą opróżnisz w krótkim czasie. Magazynowanie wody na zapas przy wysokich temperaturach może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia. Ponadto w ciepłe dni zazwyczaj mamy ochotę na coś zimnego do picia, a napój przechowywany w nagrzanym samochodzie szybko staje się ciepły, przez co nie jest już tak atrakcyjny smakowo jak wcześniej.

Higiena na pierwszym miejscu

Jak łatwo wywnioskować, rozwiązaniem, które pozwoli uchronić się przed spożyciem groźnych związków chemicznych, jest przelewanie wody do butelek wielokrotnego użytku. Tutaj jednak również obowiązują pewne zasady. Po pierwsze, muszą być to butelki wykonane z odpowiedniego tworzywa. Po drugie, należy pamiętać o ich regularnym myciu, najlepiej po każdym opróżnieniu. Wystarczy ciepła woda z mydłem, aby pozbyć się drobnoustrojów.

Lebovitz radzi, aby po pierwszym łyku wody z butelki wielokrotnego użytku, wypić całość w ciągu dwóch godz. Choć ten czas uznaje się za bezpieczny, to pamiętajmy, że im szybciej opróżnimy bidon, tym lepiej dla zdrowia.

Nawadniaj organizm mądrze

W upalne dni picie odpowiedniej ilości wody to klucz do zdrowia. To stwierdzenie, które pojawia się jak mantra i nie trzeba nikogo przekonywać do jego słuszności. Jednak i tutaj czyhają różnego rodzaju pułapki, zwłaszcza jeśli podróżujemy samochodem. Ważne, aby nie magazynować zapasów wody w nagrzanym pojeździe. Gdy wybierasz się w trasę, zabierz ze sobą małą butelkę wody, a kolejne dokup w czasie jazdy. Możesz też skorzystać z butelek wielokrotnego użytku, pamiętając o względach bezpieczeństwa i regularnym myciu bidonów.

Przeczytaj źródło