Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
- Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który znacząco zmienia sytuację pojazdów autonomicznych na polskich drogach
- Po wejście w życie nowych przepisów będzie je można legalnie testować na drogach publicznych
- Zmiany w prawie, które zostaną wprowadzone, zmieniają również przepisy dotyczące profesjonalnych rejestracji pojazdów
— "Postęp technologiczny i nowe rozwiązania wspomagające kierowców to już nasza codzienność. Pojawiają się też kolejne systemy, które nie pozwalają kierowcy na popełnienie błędu. Musimy mieć pewność, że nowe pomysły naukowców i przedsiębiorców z branży badań i rozwoju przemysłu motoryzacyjnego są bezpieczne w ruchu drogowym, konieczne są zatem przepisy pozwalające na testowanie nowych rozwiązań" — powiedział wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec, komentując przyjęcie przez Radę Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy — Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (projekt deregulacyjny), który został przedłożony przez Ministra Infrastruktury.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoNa polskich drogach pojawią się autonomiczne samochody
Nowe przepisy, które wejdą w życie po sześciu miesiącach od ich ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, dostosowują polskie prawo do wyzwań, jakie stawia przed nim współczesny transport. W szczególności dotyczy to prowadzenia badań nad pojazdami, które wykorzystują automatyczne funkcje kierowania, jak i w pełni autonomicznymi pojazdami. Jak podkreśla rząd, nowe przepisy mają charakter innowacyjny i deregulacyjny.
Nowe przepisy ułatwią testowanie pojazdów autonomicznych. Od wejścia w życie nowych przepisów będzie można to robić na drogach publicznych. Będzie na nich można prowadzić prace badawcze z udziałem pojazdów zautomatyzowanych i w pełni zautomatyzowanych. W przyjętym przez Radę Ministrów projekcie znalazły się zasady uzyskiwania zezwoleń na prowadzenie prac badawczych, które uwzględniają m.in. poziom automatyzacji pojazdu, liczbę pojazdów i obszar prac badawczych.
Zmiany w prawie objęły także rejestracje profesjonalne
Zmiany dotyczą także rejestracji profesjonalnej. Firmy zajmujące się produkcją, testowaniem, sprzedażą lub naprawą pojazdów będą mogły uzyskać czasowe dopuszczenie ich do ruchu drogowego bez konieczności standardowej rejestracji każdego z pojazdów. Nowe przepisy rozszerzają taką profesjonalną rejestrację również na przedsiębiorców, którzy zajmują się obrotem pojazdami używanymi. Ułatwienia obejmą również przeprowadzanie jazd testowych bez konieczności ponownej rejestracji.